Kargo Anlaşması İçin Tavsiyeler

için bilmeniz ve uygulamanız durumunda ciddi kazançlar sağlayabileceğiniz bazı unsurlar vardır. Söz konusu bilinmesi gereken unsurların başında size verilen fiyatların gönderi sıklığına göre veriliyor olmasıdır. Yani siz bir ayda ne kadar çok gönderi yapıyorsanız, gönderi başına o kadar az ücret, ne kadar az gönderi yapıyorsanız gönderi başına o kadar çok ücret ödersiniz.

Yapılan çerçevesinde size aylık bir gönderi kotası koyulur. Örneğin ayda ortalama 1.000 TL kotasına ulaşmazsanız, mevcut anlaşmanıza 6 ayda bir zam yapılır. Ayda ortalama 1.000 TL ‘nin üzerinde bir ücreti kargo firmasının cebine sokarsanız, mevcut anlaşmanıza zam yapılmaz hatta indirim yapılması söz konusu olabilir.

Şimdi diğer unsurlara ve tavsiyelerimize geçelim;

Pazarlık Yapın 🙂

E-ticaret kargo anlaşması genel olarak bölge sorumluları tarafından yapılır. Bölge sorumluları kargo anlaşması yapan firmalar ile kargo şubeleri arasındaki köprülerdir. Şube çalışanı ile problem yaşadığınızda şube müdürüyle, şube müdürü dahil bütün şube ile problem yaşadığınızda bölge sorumlusu ile muhatap olursunuz.

Anlaşma sürecinde bölge sorumlularının size vermiş oldukları fiyatlar standart fiyatlardır. Yani kargo firmasının kesinlikle verilmesini şart koştuğu fiyatlar değildir. Dolayısıyla esnek fiyatlardır. Bu fiyatlar üzerinden bölge sorumlularının sizlere daha uygun fiyatlar sunma imkanı vardır. Elbette gönderi başına 7 TL fiyat veriliyorsa bunu 4-5 TL ‘ye düşüremezsiniz. Ancak 25-50 kuruş civarı bir indirim yaptırabilirsiniz. Bu da 10 gönderi de 5 TL, 100 gönderi de 50 TL, yıla oranladığımızda yüzlerce hatta binlerce TL gibi ciddi bir maddi kazanç sağlayan indirim anlamına gelir.

Ürünlerinize Göre Fiyat Talep Edin

Yapılan E-Ticaret kargo anlaşması genel olarak desi ve mesafe bazlıdır. Yani “1 desi 0-450 kilometre mesafeye X TL ‘ye, 1 desi 450-600 kilometre mesafeye  Y TL ‘ye gönderilir” şeklinde, her desi ve mesafe için ayrı ücretler belirlenir. Bu şekilde 30 desiye kadar farklı ücretler, 30 desiden sonra her desi için ek ve sabit ücretlendirme yapılır.

Bir üst madde olan “Pazarlık Yapın” maddemizde belirttiğimiz üzere indirim talep etmeniz durumunda, talebiniz her daim olumlu sonuçlanmayabilir. Bu durumda ürünlerinizin ortalama desileri üzerinden pazarlık yapabilirsiniz. Örneğin e-ticaret sitesi üzerinden gönderdiğiniz ürünler 1-5 desi aralığında ise, sadece 1-5 desi arası fiyatlar için indirim talep edebilirsiniz. Aynı şekilde 1-5 desi aralığında hiç gönderiniz yoksa, 5 desi üzeri için indirim talep edebilirsiniz.

SMS ile Bilgilendirme Tercihi

E-ticaret kargo anlaşmasıKargo firmaları genel olarak SMS ile bilgilendirme seçeneği sunarlar. Söz konusu bilgilendirme iki şekildedir; Birincisi kargo müşteriye ulaştıktan sonra size SMS ile bilgilendirme yapılır. İkincisi kargo yola çıktıktan sonra müşteriye kargonun yola çıktığına dair bilgilendirme SMS ‘i gönderilir.

Bu iki seçenekte elbette ek ücrete tabidir. İkisini de seçmenizde fayda var elbette. Fakat maddiyatı düşünerek hareket etmeniz durumunda sadece birini seçmek ister ve hangisini seçeceğinize karar veremezseniz biz, kargo yola çıktıktan sonra müşteriye SMS ile bilgi verilmesi seçeneğini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Zira siz istediğiniz zaman kargo firmasının size vermiş olduğu panelden, gönderdiğiniz kargonun müşteriye ulaşıp ulaşmadığını görebilirsiniz. Fakat bazı müşterilere siz kargo takip numarası gönderseniz bile siparişlerinin yola çıktığını anlamayabilirler.

Diğer bir durumda ise siz kargoyu şubeye ya da görevliye teslim ettikten sonra, müşteriye kargo takip numarası gönderebilmeniz için, kargo görevlilerinin sisteme kargonun girişini yapması gerekir. Bu genel olarak akşam 6 ‘dan sonra yapılır ve o saatten sonra siz müsait olmayabilir veya işinizi erken bitirip kargo takip numarasını göndermek için beklemek istemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda sisteme kargo girişi yapıldıktan sonra müşteriye SMS gitmesini sağlayarak bu dertten kurtulmuş olursunuz.

Yüksek Gönderiye Ulaşınca İndirim Talebi

Bu noktaya kadar genel olarak ilk defa kargo anlaşması yapacak olmanız durumunda dikkat etmeniz, bilmeniz ve yapmanız gerekenlerden bahsettik. Bu madde ise bir kargo anlaşmanızın olması ve yüksek adetli gönderilere ulaşmanız ile alakalıdır.

Yaptığınız kargo anlaşması düşük denebilecek, aylık ortalama 1.000 TL civarı bir ücreti kargo firmasının cebine sokacak olacağınız düşünülerek yapıldı. Fakat sizin işleriniz iyi gitti, her gün en az 10-20 kargo göndermeye başladınız, aylık olarak kargo firmasının cebine en az 4.000-5.000 bin TL civarı bir ücret sokuyorsunuz. Bu durumda kargo firması ile görüşüp anlaşmalı fiyatlar üzerinden indirim talep edebilirsiniz. Talebinizi de “indirim yapmazsanız başka zorunda kalacağız” şeklinde yapabilirsiniz.

Elbette bu biraz risktir. Zira ayda 500 adedin üzerinde gönderim yaptığınız kargo firması ile iyi kötü bir düzeniniz vardır. Talebinize olumlu cevap almamanız durumunda, yeni bir kargo firması ile anlaşarak o düzeni bozmakta çok sağlıklı olmayacaktır. Fakat standardın üzerinde gönderim yapan bir firmaysanız büyük ihtimal talebinizi kabul edeceklerdir.

Birden Fazla Kargo Firması ile Anlaşmak

Hem E-Ticaret Kargo Firması Problemleri hem de kargo ile alakalı olarak diğer makalelerimizde bir kargo firmasında yaşanan sorunlardan ve bunun sizin için öneminden ziyadesiyle bahsettik. Bu doğrultuda doğal olarak şu şekilde düşünebilirsiniz; “Birden fazla kargo firması ile anlaşırım. Yüksek ebatlı gönderilerde ucuz olanı, düşük ebatlı gönderilerde pahalı ama sağlam olanı gönderirim. Riski bölmüş olurum. Hangisiyle daha az sorun yaşarsam onunla daha fazla gönderirim. Ayrıca müşteriye kargo seçeneği sunarım ve bu sayede gönderdiğim kargoda sorun yaşanırsa bu büyük oranda müşterinin o kargo firmasını tercih etmesinden kaynaklanmış olur. Sorumluluk büyük oranda benim üzerimden kalkar“. Bu aslında çok güzel ve uygulanabilecek bir düşüncedir fakat ilk etapta değil. Zira bu durumun neden olduğu 2 ana sorun vardır;

Ücretler Yükselir

Kargo Firması ile AnlaşmakYüksek Gönderiye Ulaşınca İndirim Talebi” maddesinde belirttiğimiz üzere, kargo anlaşması yaptığınız firma ile ne kadar çok gönderi yaparsanız o kadar uygun fiyatlarda gönderim yapma imkanına sahip olursunuz. Örneğin 2 kargo firması ile anlaştınız ve ikisininde aylık olarak ortalama kotası 1.000 TL diyelim. Sizde ayda 1.500 TL civarı kargo ödemesi yapıyorsunuz. İkisinden de eşit oranda kargo gönderimi yaptığınızı varsayarsak bir kargo firmasının cebine ayda 750 TL, diğerine 750 TL ödeme yaparak kotayı tutturamamış olursunuz. Bu da 2 kargo firmasının ücretlerine zam yapmasına neden olur. Yani daha yüksek ücretlerden gönderim yaparsınız. Halbuki 1 kargo firması ile anlaşıp, ayda 1.500 TL ‘yi sadece o kargo firmasının cebine sokarsanız, o zaman fiyatlarınız yükselmez hatta daha uygun fiyatlarda gönderim sağlama imkanınız olur.

Elbette 2 kargo firması ile anlaşmak, müşteriye seçenek sunmak, riski dağıtmak mantıklıdır. Fakat bu ancak çok yüksek gönderilere ulaşmanız durumunda tercih etmeniz gereken bir seçenektir. Örneğin ayda en az 5.000 TL ‘lik kargo ödemesi yapıyorsunuzdur. 2 kargo ile anlaşıp, ikisininde cebine ayda en az 1.000 TL sokacağınız garantidir, o zaman bu seçeneği düşünebilirsiniz. Bu durumda da unutmamanız gereken husus yine ne kadar çok gönderi yapıyorsanız o kadar indirim imkanına sahip olacağınızdır. Yani 5.000 TL ‘nin tamamını 1 kargonun cebine sokmanız durumunda 1 TL indirim kazanabilecekken, iki kargo firması ile anlaşıp, birinin cebine 2.500 TL, diğerinin cebine 2.500 TL sokmanız durumunda 25-50 kuruş indirim hakkı kazanabilirsiniz.

Karışıklığa Neden Olabilir

Birden fazla kargo firması ile anlaşmanın bir diğer dezavantajı karışıklığa neden olmasıdır. Müşteriye birden fazla kargo seçeneği sunarsanız, bu sefer hangi müşteri hangi kargo firması ile gönderilmesini istemiş şeklinde takip etmeniz gereklidir. Müşteri X kargo firmasını tercih eder, siz Y kargo firması ile gönderirseniz, bu sefer müşteri memnuniyetsizliği yaşanır.

Çalışanlar ile İyi Geçinin

E-Ticaret Sitesi İçin Kargo Firması Tercihi makalemizde de belirttiğimiz üzere şube çalışanları ile iyi geçinmeye özen gösterin. Elbette defalarca kez çağırmanıza rağmen gelmemeleri, size ters, ilgisiz, saygısız davranmalarına ve benzeri daha sayabileceğimiz onlarca soruna neden olmaları durumunda bunları görmezden gelin demiyoruz. Fakat onlarca/yüzlerce gönderiyi sorunsuz yapmaları durumunda nadiren de olsa çıkan sorunları görmezden gelebilmeniz gereklidir. En nihayetinde insanız ve hepimiz hata yapabiliriz. Kargo firması çalışanlarının da asgari ücrete, ağır yükler taşıyarak, baskı ve stres altında, hemen hemen her gün kendilerine serzenişte bulunan onlarca müşteriye maruz kalarak işlerini yapmaya çalıştıklarını unutmamanız gereklidir.

Kargo firması çalışanlarına sizin çalışanınız ya da kendinizi onların müşterisi olarak görmemekte fayda var. Zira kargo süreci bu noktaya kadar defalarca kez belirttiğimiz üzere işinizin önemli bir parçasıdır. Gelen siparişleri müşteriye göndermek gibi bir sorununuz vardır, kargo firmaları da bu sorununuza çözüm sunarlar. Dolayısıyla kargo firması ve kargo firması çalışanları bir nevi sizin çözüm ortağınızdır. Elbette size sipariş veren her müşterinin ayrı bir önemi vardır. Fakat sizden bir ya da birkaç kez sipariş veren müşterinin memnuniyetsizliğini düşünerek, yüzlerce, binlerce müşteriye yaptığınız gönderide size hizmet veren kargo şubesi çalışanlarını harcamamanız gereklidir.

Bu nedenle kargo çalışanları ile olabildiğince iyi ilişkiler kurun. Kendileri ile sadece iş ilişkisi değil, abi/kardeş, arkadaş ilişkisi kurmaya çalışın. Her şeyden önemlisi kendilerinin hayatlarının geçimini sağlayan birer insan olduklarını unutmayın. Verebileceğimiz en büyük tavsiyede budur…

Yazı Dizisinin Sonu

Bir e-ticaret sitesi için en önemli unsurlardan biri olan kargo sürecine dair küçük yazı dizimizin sonuna geldik. Bu noktaya kadar birbirinden yararlı olduğunu düşündüğümüz 4 konu ile e-ticaret sitesi sahibi olmak isteyen ve olanlar için kargo meselesini ele almaya çalıştık.

  1. E-Ticaret Kargo Firması Problemleri
  2. E-Ticaret Sitesi İçin Kargo Firması Tercihi
  3. E-Ticaret Kargo Anlaşmaları
  4. Kargo Anlaşması İçin Tavsiyeler

Elbette bir e-ticaret sitesi için kargo sürecine dair yazılabileceklerin sonuna gelmek mümkün değil. Fakat bu 4 konu e-ticaret sitesi kurmak isteyenler için kargo sürecini ele aldığından, kargo ile alakalı diğer yazılarımız bu konulardan bağımsız olma potansiyeline sahip olacaktır.

E-Ticaret Sitesi sahibi olmak isteyen kişi ve firmalar için profesyonel e-ticaret çözümleri sunuyoruz. Sadece profesyonel e-ticaret sitesi çalışması değil, e-ticaret faaliyetleri olan bir firma olarak ücretsiz danışmanlık ve eğitim veriyoruz. E-ticaret sitesi ile alakalı bilgi almak için E-ticaret sitesi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Soru, görüş ve talepleriniz için iletişim sayfamızdaki iletişim bilgilerimizden ve iletişim formumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>