Sosyal Medya Yönetimi Hataları

, pek çok kişinin zannettiğinin aksine sadece paylaşım yapmak değildir. Bu doğrultuda çok fazla sosyal medya yönetimi hataları yapılır. Sosyal medya yönetimini sadece paylaşım yapmak zannetmenin dışında yapılan hatalar şu şekildedir;

Takipçi satın almak, sosyal medya yönetimi hataları arasında en çok yapılan hatadır. Bu işlem bilindiği üzere sosyal medya hesabı sahiplerinin, internet üzerinden sosyal medya takipçisi satan kişilerden, para karşılığında takipçi satın almasıdır. Ücreti doğrultusunda bir sayfa on binlerce hatta yüz binlerce kişi tarafından takip ettirilebilir. Bu sistem iki şekilde işler;

Sahte Takipçi Satın Almak

Takipçi satışı gerçekleştiren kişi, yüzlerce hatta binlerce hesap oluşturur. Bu yüzlerce, binlerce hesap 1 kişiye aittir. Dolayısıyla bu hesapların tek amacı sayfaların takipçilerini arttırmaktır. Bir program ile belirtilen hesaplar ya da sayfalar takip ettirilir.

Söz konusu hesaplar, aktif olarak kişiler tarafından kullanılmaması nedeniyle, takipçi sayınızı fazla göstermekten başka hiçbir işe yaramazlar. Yani yaptığınız paylaşımlar beğenilmez, yorum almaz veya paylaşılmaz. Daha da kötüsü, on binlerce kişi tarafından takip ediliyorken, paylaştığınız bir gönderinin hiç etkileşim almaması nedeniyle, takipçi satın aldığınız kolaylıkla anlaşılır. Bu da prestij kaybına neden olur.

Gerçek Takipçi Satın Almak

Sahte takipçilere nazaran daha mantıklı görünse de, gerçek takipçi satın almanın, sahte takipçi satın almaktan bir farkı yoktur. Zira gerçek takipçiler her ne kadar, aktif hesaplar olsa da, kendi istekleri doğrultusunda sizin sayfanızı ya da hesabınızı takip etmezler.

Bu seçenekte de sistem şu şekilde işler; Bedava takipçi arttırmak isteyenlerin kullandığı ya da sosyal medyada “sayfanızı kim görüntülemiş öğrenin” gibi uygulamalar ile takipçi satan kişiler, hesapların takip etme özelliğini kontrol etme imkanı elde ederler. Ardından bir programla, takip etme özelliğini kontrol edebildiği hesapları, istediği sayfayı ya da hesabı takip ettirir.

Gerçek takipçi satın alan kişi, örneğin 20 bin takipçi satın almışsa, kendi isteği dışında sizi takip ettiğini gören binlerce kişi sizi hemen takipten çıkar. Takipçi sayınız kısa sürede 10 bin civarı kişiye düşer. Siz paylaşım yaptıkça, sizi isteği doğrultusunda takip ettiğini fark eden kişi sayısı artar ve takipçi sayınız kısa sürede birkaç bine düşer. Kalan birkaç bin kişi de, sosyal medyayı aktif olarak kullanmayan kişilerdir. Dolayısıyla sahte takipçi satın almaya benzer şekilde yaptığınız paylaşım bu seçenekte de etkileşim almaz.

Paylaşımlara Ara Vermek

Bir diğer hata ise paylaşımlara uzun aralar vermektir. Zira sosyal medya yönetimi istikrar gerektirir. Dolayısıyla düzenli aralıklarla paylaşım yapmakta ciddi önem vardır. Her ne kadar sosyal medya hesabının türüne bağlı olarak değişse de, günde 1 kere paylaşım yapmak idealdir. En kötü ihtimalle haftada 1-2 paylaşım yapılması gerekmektedir.

Eğer ki 1-2 ayda, hatta daha da uzun aralıklarla paylaşımlar yapılıyorsa bu ciddi bir sorundur. Sorunların başında da sayfanızı takip eden kişilerin sayfanızı unutması gelir. Birkaç ay boyunca paylaşım yapmayıp, ilk yaptığınız paylaşımda ciddi takipçi kaybedersiniz. Çünkü kişiler aktif olmayan sayfaları pek sevmezler. Uzun süre paylaşım yapmayıp, birden standart bir paylaşım yaptığınızı gören kişiler hemen takipten çıkabilir. Bu tarz durumları en az kayıpla atlatmanın yolu bir kampanya düzenlemektir.

Alakasız İçerik Paylaşımı

Alakasız İçerik Paylaşımıİster firma sosyal medya hesabı olsun ister sadece takipçi kitlesi edinmeye çalışan bir sosyal medya hesabı olsun, bütün sosyal medya hesaplarının bir konsepti vardır. Bu konsept doğrultusunda kişiler bir sosyal medya hesabını takip eder veya etmez. Dolayısıyla bu konseptin dışında paylaşım veya paylaşımlar yapmak sayfayı takip eden kişilerin yapılan paylaşım veya paylaşımları yadırgamasına neden olur. Bu da sayfayı takip eden kişilerin kısa sürede sayfayı takip etmeyi bırakmasını sağlar.

Bundan birkaç sene öncesine kadar herkese hitap eden eğlence sayfaları açıp, takipçi sayısı arttırıp, sonrasında sayfayı firma sayfasına çevirmek çok başvurulan bir yoldu. Aynı şekilde yüksek takipçili bu tarz eğlence sayfaları satın alınıp, firmaların sosyal medya sayfaları yapılırdı. Fakat belirttiğimiz üzere, bu tarz dönüşümler kısa sürede sayfanın takipçilerinin sayfayı takip etmesini bırakması nedeniyle artık tercih edilmiyor. Zira bu yöntem, sayfanın takipçi sayısını arttırmak için harcanan emeğin veya satın alınan sayfaya ödenen ücretin karşılığını vermiyor.

Kalitesiz İçerik Paylaşımı

Sosyal medya yönetiminde paylaşım yapmak kadar, yapılan paylaşımların kaliteli olması da ziyadesiyle önemlidir. Zira paylaşım yapmış olmak ya da güncel olmak adına paylaşım yapılmaz. Yapılan paylaşımın görseli ve metni de önem taşımaktadır.

Bu doğrultuda paylaşılacak görsel için grafik tasarım çalışması yapılmalı. Aynı zamanda görsel ile alakalı, kişilerin dikkatini çekecek veya yadırgamayacakları, hatta etkileşimde bulunmalarını sağlayan bir cümle yazılmalıdır.

Yorumları Dikkate Almamak

Sosyal medya hitap ettiğiniz kitleye, sunduğunuz hizmet veya satışınızı gerçekleştirdiğiniz ürünleri tanıtma imkanı sunar. Fakat söz konusu imkan sadece bununla sınırlı değildir. Kişilerin sunduğunuz hizmet veya sattığınız ürüne dair sorular sormasına, yorumlar yapmasına da imkan tanır. Özellikle yorum yapan veya soru soran pek çok kişi, aldıkları cevaplara göre hizmet ya da ürün satın alma kararı verir. Aynı şekilde yapılan yorumlara ve sorulan sorulara verilen cevaplar, yorum yapmayan ve soru sormayan kişilerin de ürün veya hizmetinizi satın almaya karar vermelerinde rol oynar. Bu nedenle sorulan sorulara mümkün olan en kısa sürede cevap vermenizde, yapılan yorumlara da, yorumun içeriğine bağlı olarak dönüş sağlamanızda ciddi önem vardır.

Elbette sosyal medya herkesin bulunduğu bir platform olması nedeniyle sadece ürün veya hizmetinizi satın alan ya da almayı düşünen kişiler paylaşımlarınıza yorum yazmaz. Sizi karalamak isteyen rakipleriniz, ürün ya da hizmetinizi satın almamış veya almayı düşünmemiş kişilerde, ürün ya da hizmetinize dair olumsuz yorum yazabilir. Bu yorumlara da mümkün olan en kısa sürede gerekli müdahalenin yapılmasında ciddi önem vardır.

Spor veya Siyasi Paylaşımlar

Hemen hemen herkesin bir siyasi görüşü ve gönül verdiği bir takım vardır. Eğer ki siyasi görüşe veya bir takıma yönelik sosyal medya hesabı yönetilmiyorsa, bu iki alana yönelik paylaşımlar yapmamak son derece önemlidir. Zira bu iki alan, içerisinde fanatikler barındıran alanlardır. Dolayısıyla yaptığınız paylaşımlar her ne kadar iyi niyetli ya da özünde kişilerin tepkisini çekmeyecek paylaşımlar olsa da, fanatikler tarafından hoş karşılanmama olasılığı yüksektir. Bu da söz konusu kişilerin sayfayı takip etmeyi bırakmasına veya paylaşımın altında hakaretlere varan tartışmalara neden olmasına yol açar.

Sadece Paylaşım Yapmak

Yazının başında da belirttiğimiz üzere, sosyal medya yönetimi sadece paylaşım yapmak olarak görülse de ne yazık ki sadece paylaşım yapmak tam anlamıyla fayda sağlamaz. Elbette kişilerin sayfayı takip etmeye devam etmesinde, yavaş da olsa takipçi sayısını arttırmada rol oynar. Fakat sosyal medya sitelerinde sadece paylaşımlar yaparak geniş kitlelere ulaşma dönemi maalesef sona erdi diyebiliriz. Bunun başlıca nedeni ise para.

Sosyal medya siteleri, sistemlerinde son birkaç senedir yaptıkları değişikler ile geniş kitlelere ulaşma yolunu paraya bağladılar. Yani artık reklam vermeyen kişiler, paylaşımlarını geniş kitlelere ulaştıramıyor. Hatta takipçi sayınız ne olursa, yaptığınız paylaşım bütün takipçileriniz tarafından görülmüyor. Örneğin 500 bin takipçiye sahip bir sosyal medya hesabının yaptığı paylaşım eskiden en az 4-5 bin etkileşim alıyorken, günümüzde ortalama 300-400 civarı etkileşim almaktadır.

Dolayısıyla sadece paylaşım yapmak küçük bir etkiye neden olmaktadır. Daha büyük bir etki yaratabilmesi için mutlaka paylaşımlar için bütçe ayırmalı ve hedef kitleye yönelik reklam çalışması yapılmalıdır.

Daha pek çok sosyal medya yönetimi hataları saymak mümkün olsa da, başlıca sayabileceğimiz hatalar bu şekildedir.

Sosyal Medya Yönetimi firmanızın ya da projenizin milyonlara ulaşmasını sağlayan en etkili yöntemlerden biridir. Firmanızın ya da projenizin sosyal medya hesapları için en ideal çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Sosyal medya yönetimi ile alakalı bilgi almak için Sosyal Medya Yönetimi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Soru, görüş ve talepleriniz için iletişim sayfamızdaki iletişim bilgilerimizden ve iletişim formumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>