SEO Çalışmasından Beklenilmemesi Gerekenler

SEO çalışması, pek çok kişinin büyük beklentiler ile yaptırmak istediği çalışmadır. Fakat bu beklentiler çoğu zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Bunun başlıca nedenleri arasında elbette iş almak için çok üst düzey vaatlerde bulunan kişiler geliyor. Diğer bir neden ise SEO kavramının ilk çıktığı yıllarda, SEO ‘nun “Google ‘da 1. sırada olun” şeklinde tanıtılması yer alıyor. Dolayısıyla SEO çalışması, ilk sıra ya da sayfada yer alınmasını sağlayan bir çalışma olarak, pek çok kişinin aklında kalmış durumda.

SEO kavramının hayatımıza giriş yaptığı yıllarda arama motorları günümüzdeki kadar gelişmemişlerdi. Dolayısıyla bir kaç basit yöntem ile arama motorlarında ilk sayfa ve sıralarda yer almak nispeten kolaydı. Fakat aradan geçen süre zarfında arama motorları kendilerini sürekli geliştirdi. Bu da çok daha fazla kriterin gelmesine neden oldu. Yani birkaç basit yöntem yerini, yüzlerce hatta binlerce dikkat edilmesi, hassasiyetle uygulanması gereken çalışmalara bıraktı.

Bir diğer önemli husus ise SEO kavramının ilk çıktığı yıllara oranla rekabet oranı ciddi düzeyde arttı. Yani ilk yıllara nazaran, günümüzde çok daha fazla kişi Google ‘da hedeflenen kelimelerde üst sıralarda yer almak için çalışma yaptırıyor ve çok daha fazla kişi SEO çalışması yapıyor.

Son dönemde de pek çok SEO çalışması yaptıran kişi ve firma, çalışma yaptırdıkları kişilerin ya da firmaların vaat ettiklerini yerine getir(e)memesi nedeniyle isyan bayrağı çekiyor. Bu doğrultuda bir SEO çalışmasından ne beklenmesi gerektiğini ele alalım.

Kısa Sürede Büyük Başarı

SEO çalışması kısa süreli bir çalışma değildir. Bazen yapılan çalışmanın etkileri kısa sürede görülürken, bazen çalışmaların etkileri uzun sürede görülebilir. Kısa sürede görülen etkiler ise genel olarak nitelikli etkiler olmaz. Örneğin hedeflenen, nitelikli bir kelimede ilk 100 ‘ün içerisinde bile değilken, yapılan çalışma ile kısa sürede ilk sayfada yer almak neredeyse mümkün değildir.

Jenerik Kelimelerde İlk Sayfa

Yazının başında da belirttiğimiz üzere, SEO çalışmasındaki rekabet ziyadesiyle artmış durumda. Hatta rekabetin son derece fazla olup, jenerik kelimelerde ilk sayfada olmanın son derece zorlaşması nedeniyle, pek çok kişi tarafından “SEO bitti” şeklinde yorumlanmaktadır. Halbuki SEO bitmedi, sadece eskisi gibi kısa sürede ya da basit yöntemler ile jenerik kelimelerde ilk sayfalara çıkmak ziyadesiyle zorlaştı.

Dolayısıyla SEO stratejisini doğru şekilde yapmak ve stratejiyi doğru uygulamak gereklidir.

Birinci Sıra Garantisi

Birinci Sıra Garantisi“Jenerik kelimelerde ilk sayfa” maddesinde olduğu gibi SEO çalışması ile 1. sırada yer alınacağını düşünmekte ziyadesiyle yanlıştır. Zira 1. sırada yer almak ancak size fayda sağlamayacak kelimelere yönelik çalışmalar yapılması durumunda garanti verilebilecek bir durumdur. Bu doğrultuda 1. sıraya değil, organik trafik artış oranına odaklanılmasında fayda vardır.

Ayrıca birinci sıra veya sayfa garantisi verilmesine dair yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: SEO Çalışmasında İlk Sıra Vaadi

Kısa Süreli Çalışma

Yine “Kısa Sürede Büyük Başarı” maddesinde belirttiğimiz üzere SEO çalışması kısa süreli bir çalışma değildir. Bu doğrultuda 1-2 aylık bir SEO çalışması yaptırmayı düşünmemekte fayda vardır. Kısa süreli çalışmanın etkili olmaması nedeniyle SEO çalışmasına dair yapılan sözleşmeler yıllık yapılmaktadır. Zira ortalama 1 yılda hedeflenen kelimelerde nitelikli yükselmeler görülür ya da organik ziyaretçi artışları ciddi boyutlarda olabilir.

Kısa süreli çalışmalarda ise ya site bundan ciddi oranda bir fayda görmez ya da görülen fayda uzun soluklu olmaz. Örneğin siz 1-2 aylık bir çalışma yaptırdıktan sonra çalışma devam etmez ise, siteniz kısa süreli yükselir, ardından ya yükselmeniz durur ya da mevcut konumdan düşüş görülür.

Düşük Ücret

Maalesef SEO çalışması uygun ya da düşük denebilecek bir çalışma değildir. Zira SEO çalışmasının içerisinde makale yazımı, backlink alımları, hatta sosyal medya veya arama motoru reklamcılığı dahi vardır. Dolayısıyla sadece bir SEO çalışması yaptırmak, SEO çalışması yapan kişinin bilgisi ve tecrübesi nedeniyle değil, aynı zamanda giderleri nedeniyle yüksek denebilecek ücretlere SEO çalışması yapılmaktadır.

Elbette SEO çalışması adı altında pek çok paket satışları bulunmaktadır. Örneğin SEO çalışmasını sadece backlink alımı zannedenler ve sadece backlink alınması durumunda sitenin yükseleceğini zanneden ciddi bir kesim bulunmaktadır. Bu doğrultuda “X sayıda siteye site eklenme ücreti Y TL” şeklinde satışlar yapılmaktadır. Halbuki SEO çalışması için backlink alımı, yapılması gereken yüzlerce çalışmadan sadece biridir. Hatta backlink alımları doğru şekilde yapılmazsa ve siteniz site kalitesine bakılmaksızın her siteye eklenirse bu faydadan çok zarara neden olur. Zira Google, kendisine sürekli bağlantı eklenen siteleri link tarlası olarak sınıflandırır. Bu link tarlaları da sitelerin yükseltmesini sağlamadığı gibi ceza almasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla nitelikli bir SEO çalışması için düşük ücret beklenmemesi gerektiği gibi, düşük ücrete yapılan çalışmalara da dikkat etmek hatta uzak durmakta fayda vardır.

Özetle SEO çalışmasını, uzun vadede kazandıran bir yatırım olarak görmekte fayda var. Bu doğrultuda bilinçli hareket etmeli, beklentilerinizi bu yönde optimize etmeli ve hayal kırıklığı yaşamamak için kararınızı bu şekilde vermelisiniz.

SEO, arama motorlarında hedeflediğiniz kelimelerde üst sıralara çıkarak, sizin sunduğunuz hizmet ya da sattığınız ürün ile ilgilenenlere ulaşmanızı sağlayan en etkili çalışmadır. Yükselme garantili SEO hizmetimize dair ayrıntılı bilgiyi SEO sayfamızdan alabilirsiniz. Soru, görüş ve talepleriniz için iletişim sayfamızdaki iletişim bilgilerimizden ve iletişim formumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>