Artık Internet Explorer Kullanmayın!

Bu uyarıyı İzmir Web Tasarım firması olarak biz değil, Internet Explorer ‘ı hayata geçiren Microsoft ‘un kendisi yapıyor.

İlk olarak 24 yıl önce Microsoft tarafından üretilen Internet Explorer için yine üreticisi Microsoft tarafından uyarı geldi. Microsoft ‘un siber güvenlik yazılım uzmanı Chris Jackson Microsoft ‘un blogunda “Varsayılan tarayıcı olarak Internet Explorer ‘ı kullanmanın tehlikeleri” başlıklı bir yazı yayınladı. Ayrıca Chris Jackson “Internet Explorer ‘ı bir internet tarayıcısı olarak görmeyi bırakmak gerek” dedi.

Neden Internet Explorer Kullanılmamalı?

Internet Explorer KullanılmamalıMicrosoft ‘un bu konuda en yetkili isminin, Microsoft tarafından üretilmiş, bilişim tarihinin en eski ve bilinen internet tarayıcılarından birini artık kullanılmaması gerektiğini belirtmesinin nedeni güncellenmiyor olması. Yani 2015 yılından itibaren Internet Explorer internet ortamından yapılan saldırılara ve geliştirilen açıklara karşı korumasız. Bu da Internet Explorer kullananların internet üzerindeki hesaplarından tutun, kredi kartı bilgilerine, hatta kişisel bilgisayarına kadar tehlikede olduğu anlamına geliyor.

Buna ek olarak Chris Jackson, her ne kadar pek çok internet sitesini görüntüleme konusunda sorunsuz olsa da, Web Tasarım ve web alanına yönelik çalışmalar yapan kişi ve firmaların, yaptıkları çalışmaların testlerini Internet Explorer ‘de yapmadıklarını belirtti. (Açıkçası İzmir Web Tasarım firması olarak bizde Internet Explorer kullanmıyor ve yaptığımız çalışmaların testlerini Internet Explorer ile yapmıyoruz =) ).

Internet Explorer ‘ı Kimler Kullanıyor?

Internet Explorer, Windows işletim sistemiyle kurulu olarak gelen bir internet tarayıcısı(ydı). 2015 yılına kadar Microsoft çıkardığı bütün işletim sistemlerinde Internet Explorer kurulu ve varsayılan olarak geliyordu. Fakat 2015 yılı itibariyle, Microsoft ‘un son işletim sistemi Windows 10 çıkınca, Microsoft Internet Explorer ‘a veda etti. Bunun yerine Microsoft Edge internet tarayıcısı Windows 10 işletim sistemiyle kurulu ve varsayılan olarak gelmeye başladı.

Dolayısıyla bilgisayarında Windows 10 öncesi işletim sistemi olan ve Windows 10 öncesi işletim sistemine sahip olup, başka bir internet tarayıcısını bilgisayarına kurmayan kişiler hala Internet Explorer kullanıyor. Söz konusu bu rakam ise yüzde 10.5 gibi ciddi bir oran. Yani kişisel bilgisayar kullanıcılarının yüzde 10,5 ‘i tehlike altında.

En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcısı

Ocak 2019 istatistiklerini yayınlayan araştırma şirketi Net Market Share, dünyada en fazla kullanılan internet tarayıcısının Google Chrome olduğunu söylüyor. Google Chrome ‘un kullanılma oranı %65. Söz konusu bu oran çok ciddi bir fark çünkü en yakın rakibi Microsoft ‘un artık kullanmayın dediği %10,5 ile Internet Explorer. Dolayısıyla yüzde 55 ‘lik fark ile pazarın lideri.

Artık kullanılmaması gereken Internet Explorer ‘ı %9,8 ile Firefox takip ediyor. Microsoft ‘un Internet Explorer ‘dan sonra çıkardığı Microsoft Edge ise yüzde 4,30 ‘luk paya sahip. Apple ‘ın internet tarayıcısı Safari %3,8 pay ile 5. sırada. Ücretsiz VPN özelliği ile özgür internet sevdalılarının tercih ettiği Opera ise 1,58 paya sahip.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>