E-Ticaret Kargo Firması Problemleri

tercihi, e-ticaret üzerinden satış yapan firmalar için fazlasıyla önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Öyle ki, satışlarınızı ve kazançlarınızı ciddi oranda etkileme rolüne sahiptir. Yani sizi rezil de edebilir vezir de edebilir. İzmir Web Tasarım firması olarak bu yazımızda e-ticaret sitesi sahibi olup, internet üzerinden satış yapan ya da yapmak isteyen firmalara, e-ticaret yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiğine değineceğiz.

E-Ticaret Kargo Firmasının Önemi

E-Ticaret KargoMükemmel bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. Mükemmel ürünleri son derece uygun fiyatlara sunabilirsiniz. E-ticaret sitesi için çok ciddi reklam harcamaları yapabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız için kusursuz sosyal medya yönetimi hizmeti alabilir ya da yapabilirsiniz. Kusursuz müşteri hizmeti sunabilirsiniz. Fakat e-ticaret sitenizden yapılan alışverişlerin gönderiminde ve teslimatında kargo ile ilgili sorunlar yaşarsanız bu satışlarınızı ciddi oranda etkileyecektir.

İnternet üzerinden sipariş veren herkes, e-ticaret sürecine dair son derece bilgi sahibi kişiler değillerdir. Siz sipariş geldikten sonra olabildiğince kısa sürede ve düzgün bir şekilde siparişi hazırlar, siparişi kargoya verirsiniz. Bundan sonraki süreç kargo ile alakalıdır. Kargo ile alakalı yaşanan sorunlarda, sorunun nedeni olarak her zaman görülmez, sorunun sizden kaynaklı olduğu düşünülür. Dolayısıyla sipariş ile alakalı sizden kaynaklı hiçbir sorun yokken, bütün sorun kargo firmasına aitken müşteri sizden bir daha alışveriş yapmayabilir.

E-Ticaret Kargo Problemleri

Sizinle alakalı olmayan, kargo firmasından kaynaklanarak satışlarınızı ciddi oranda olumsuz etkileyecek olası problemlere beraber bakalım.

Siparişleriniz Sizden Teslim Alınmaz

İnternetten yapılan alışverişlerde hız çok önemlidir. E-Ticaret sitesi üzerinden alışveriş yapan bir kişi, ürünün olabildiğince kısa sürede kargoya teslim edilmesini ister. Dolayısıyla sipariş verdikten sonra en geç 1 gün içerisinde kargoya verebilmeniz gereklidir.

Bazen kargo görevlileri o gün göndermeniz gereken sipariş varken, siparişi sizden gelip teslim almaz. Bu nedenle de müşteri verdiği siparişi hazırlamadığınızı, ilgisiz bir firma olduğunuzu, çok daha kötüsü siparişinizi hiç göndermeyeceğinizi ve kendisini dolandırdığınızı dahi düşünebilir.

Sipariş Müşteriye Zamanında Teslim Edilmez

Siparişlerin sizden zamanında teslim alınmamasına benzer şekilde bir başka sorun ise siparişin müşteriye zamanında teslim edilmemesidir. Zira müşteri, siparişin kargoya verilmesinden ziyade, siparişin kendisine ulaşmasını dikkate almaktadır. Elbette bilinçli müşteriler söz konusu bu sorunun kaynağı olarak kargo firmasını suçlu görebilmektedir. Fakat kendisine zamanında teslimat yapmayan kargo firması ile çalıştığınız için sizden bir daha alışveriş yapmama olasılığı yüksektir.

Bilinçsiz müşteriler ise sorunun kargo firması kaynaklı olduğunu bilmez. Zira siz siparişi kargoya teslim ettikten sonra süreç kargo firması ile alakalıdır. Fakat buna karşılık siparişi teslim etmesi gereken sizmişsiniz gibi sürekli sizi arar ya da suçlarlar.

Sipariş Yanlış Adrese Teslim Edilir

En büyük ama nadir görülen sorunlar arasında siparişin yanlış adrese teslim edilmesi gelmektedir. İsim benzerliği ya da kargo şubesinde meydana gelen yanlış etiketleme sonucunda görülen bir sorundur. Sipariş yanlış adrese teslim edilip, müşterinin kargo firmasıyla iletişime geçmesi durumunda her zaman çözüm bulamayabilir. Bu nedenle söz konusu sorun için sizinle iletişime geçer ve sorunu sizin çözmenizi ister ve bekler. Bu çözümü uzun olabilen bir sorundur. Netice olarak çözülse bile, sizden yaptığı alışveriş neticesinde böyle bir sorun yaşayan müşteri, tekrar aynı sorunu yaşayacağından korkarak sizden bir daha alışveriş yapmak istemeyebilir.

Bu durumun en kötü versiyonu, kargo firmasının yanlış teslimat yaptığı değil, sizin yanlış gönderdiğiniz şeklinde düşünülmesidir. Bu şekilde düşünen müşteriler sizden çok büyük olasılıkla tekrar alışveriş yapmak istemez.

Sipariş Kırılır veya Zarar Görür

kargo firmasıEn fazla görülen ve önemli sorunlar arasında sağlam gönderdiğiniz siparişin kırılması veya zarar görmesidir. Bu süreç kendi içerisinde çok ciddi sorunlar barındırmaktadır. Zira yasal ve olması gereken süreç şu şekildedir; Siz siparişinizi sağlam olarak gönderirsiniz. Kargo görevlisi siparişi teslim ederken ürünü alıcıya kontrol ettirmelidir. Ürün sağlam ise ürünü sağlam ve sorunsuz aldığına dair imza atmalıdır. Ürün kırılmış veya zarar görmüşse tutanak tutulmalıdır. Kırılan ürünün tazmini de kargo firmasından yapılmalıdır.

Ne yazık ki süreç bu şekilde işlemez. Zira kargo görevlisi siparişi teslim ederken alıcıya kargoyu açma izni vermez. Bunun nedeni alıcı kargoyu kabul etmez ise ürünün açılmış olmasından dolayı kendisi sorumlu tutulacaktır. Dolayısıyla müşteri, kargonun sağlamlığını kontrol edemeden ürünü sağlam aldığına dair imza atmak durumunda kalır. Ürünü teslim edip imza attıran kargo görevlisi de oradan hızla uzaklaşır. Kargoyu teslim alan müşteri kontrol ettiğinde kargonun kırılmış veya zarar görmüş olduğunu, paketi açtıktan sonra fark eder. Ürünü sorunsuz teslim aldığına dair imza atmış olması nedeniyle kargo firması kırılmış veya zarar görmüş ürünün sorumluluğunu kabul etmez.

Bu durumda iki seçenek vardır; Birincisi müşteriyi memnun etmek için ürünü tekrar ve ücretsiz olarak göndereceksiniz. Dolayısıyla zarar edeceksiniz. İkincisi, müşterinin kargoyu alırken kontrol etmesi gerektiğini, kontrol etmeden teslim aldığı için yapabilecek bir şeyinizin olmadığını belirteceksiniz ve müşteri memnuniyetsizliği meydana gelecek. Yani aşağı tükürseniz sakal, yukarı tükürseniz bıyık =)

“Geldik Ama Yoktunuz” Sorunu

En popüler sorunlar arasında bu sorun gelmektedir. Bazen gerçekten de gelinen fakat alıcıyı evde bulamayan veya zilin arızalı olması, alıcının kapıyı duymaması gibi gerekçelerle alıcıya ulaşılamadığı durumlar olabilir. Buna rağmen alıcı evde olduğunu, kargonun gelmediğini iddia edebilir. Fakat genel olarak kargo görevlileri yoğunluk veya işlerini düzgün yapma aşkına sahip olmamaları nedeniyle, yapmaları gerekeni sanki yapmışlar gibi göstermek için bu yalana başvurabilir. Dolayısıyla gitmedikleri müşteriye gittiklerini belirtebilirler.

Elbette bu durumda da müşteri sizi arayıp “bütün gün evdeydik, gelmediler, geldiklerine dair yalan söylüyorlar” şeklinde serzenişte bulunur.

İletişim Sorunu

E-ticaret sitesi üzerinden verilen siparişlerde herhangi bir sorunun ya da talebin çözümü arama yaparak bulunmaya çalışılır. Bu hem e-ticaret sitesi sahibi için hem de müşteri için geçerli bir durumdur. Yaşanan sorun ya da taleplerin çözümüne dair yapılan aramalarda şube ya da genel merkeze ulaşılamama sorunu görülür. Bu da sorunun daha da büyümesine neden olur. Kargo firmasına ulaşamayan dolayısıyla sorunu çözülemeyen müşteri kötü bir alışveriş deneyimi yaşamış olur. Elbette bu da sizin e-ticaret sitenizden tekrar alışveriş yapma konusunda tereddüt etmesine yol açar.

İletişim sorununa benzer olarak arama yapıldığında ulaşılsa bile bu sefer telefondaki personel kötü ya da ilgisiz davranabilir. Söz konusu sorunun ya da talebin çözümüne dair sadece dinler fakat o sorun ya da talep çözüme ulaştırılmaz.

Kötü Kargo Yoktur, Kötü Şube Vardır

Bu noktaya kadar belirttiğimiz kargo sorunları için “X kargo firmasında bu sorunlar yaşanır, Y kargo firmasında bu sorunlar yaşanmaz, dolayısıyla X kargo firmasından uzak durun, Y kargo firmasını tercih edin” demek ne yazık ki mümkün değil. Zira sizin ziyadesiyle kötü deneyimler yaşadığınız bir kargo firmasından çok memnun olan kişiler vardır. Aynı şekilde sizin ziyadesiyle iyi deneyimler yaşadığınız kargo firması ile çok kötü deneyimler yaşayan birileri de bulunmaktadır.

Dolayısıyla söz konusu bu sorunlar kargo firmasının tamamına ait değildir. Kargo firmasının X şubesine bu sorunlar görülürken, Y şubesinde bu sorunların hiçbiri görülmeyebilir. Kargo firmasının genelinin iyi ya da kötü olması, bu sorunların yaşandığı ya da yaşanmadığı şube sayısının fazlalığı ile alakalıdır.

Bu durumda kargo firması tercihi yaparken bu sorunların ne kadarını yaşama potansiyeliniz olduğu kadar, diğer unsurlara da dikkat etmek gerekmektedir. Kargo tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken diğer unsurlara ise bir sonraki E-Ticaret Kargo Firması Tercihi yazımızda değineceğiz.

Yazı Dizisi Bağlantıları

Yazı dizisine ait diğer konular;

  1. E-Ticaret Kargo Firması Problemleri
  2. E-Ticaret Sitesi İçin Kargo Firması Tercihi
  3. E-Ticaret Kargo Anlaşmaları
  4. Kargo Anlaşması İçin Tavsiyeler
E-Ticaret Sitesi sahibi olmak isteyen kişi ve firmalar için profesyonel e-ticaret çözümleri sunuyoruz. Sadece profesyonel e-ticaret sitesi çalışması değil, e-ticaret faaliyetleri olan bir firma olarak ücretsiz danışmanlık ve eğitim veriyoruz. E-ticaret sitesi ile alakalı bilgi almak için E-ticaret sitesi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Soru, görüş ve talepleriniz için iletişim sayfamızdaki iletişim bilgilerimizden ve iletişim formumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>