E-Ticaret Sitesi İçin Kargo Firması Tercihi

Bu yazımızda için yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair unsurları ele alcağız. Bir önceki E-Ticaret Kargo Firması Problemleri yazımızın devamı niteliğinde olan bu yazımızda, söz konusu problemleri en az seviyede yaşamak için tercih etmemiz gereken kargo firmasının nasıl olması gerektiğine bakacağız. “En az problem yaşayacağımız” diyoruz çünkü ne yazık ki hiç problem yaşanmayan kargo firması ne yazık ki yok. Bir nevi kötünün iyisini tercih etmeye çalışmalıyız. Şimdi e-ticaret sitesi için kargo firması tercihi yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğine beraber bakalım.

Kargo firması tercihi yapan firmaların ilk hatta tek dikkate aldığı konu en ucuz kargo olmasıdır. Fakat atalarımızın da “ucuz etin yahnisi tatsız olur” dediği gibi en ucuz kargo firması tercih etmenizde tatsızlıklar yaşamanıza neden olur. Elbette kargo fiyatları ziyadesiyle önemlidir ve olabildiğince uygun fiyata göndermek isteyeceğiz. Fakat en ucuz kargo firmasını seçip olabildiğince ucuz gönderim yapmak size pahalıya mal olabilir. Gönderdiğiniz ürünler yolda kırılabilir veya zarar görebilir. Bu da 3-5 TL daha uygun ücretlere göndereyim derken onlarca hatta yüzlerce TL zarar etme riskine girmeniz anlamına gelir.

Bu durumda e-ticaret sitesi üzerinden sattığınız ürüne göre kargo firması tercihi yapmak daha sağlıklıdır. Gönderdiğiniz ürünlerin kırılma ya da zarar görme riski yok veya minimum seviyedeyse, en ucuz kargo firmasını seçebilirsiniz. Fakat gönderdiğiniz ürünler hassas veya kırılma potansiyeline sahipse, bu durumda tercih edeceğiniz kargo firmasının ücretini ikinci hatta üçüncü plana atmanızda fayda var.

Şubenin Size Olan Mesafesi

Kargo Firması TercihiYine bir önceki E-Ticaret Kargo Firması Problemleri yazımızda belirttiğimiz üzere kargo firmasının siparişleri sizden zamanında teslim alması ziyadesiyle önemlidir. Sizden teslim alma konusunda sorun yaşamamalısınız ki, siparişi olabildiğince kısa sürede göndermiş olun ve müşterinin memnun olmasında önemli role sahip olan en kısa sürede ürün teslimatı gerçekleşmiş olsun. Dikkat ederseniz e-ticaret sitelerinde yapılan yorumlarda müşterilerin en çok memnuniyet belirttiği durumlar “siparişim kısa sürede elime ulaştı“, en çok şikayet ettiği durumlar “sipariş vereli X gün oldu hala gelmedi” şeklindedir. Siparişin müşteriye ulaştırılması büyük oranda kargo firmasına bağlıyken, kötü yorumu ve eksi puanı alan siz olursunuz.

Dolayısıyla tercih ettiğiniz kargo şubesinin size olan mesafesi ziyadesiyle öneme sahiptir. Zira kargo görevlileri sizden siparişi gelip teslim almasa bile kısa sürede şubeye gidip, siparişi teslim ederek, siparişin o gün yola çıkmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kargo görevlileri sizden gelip siparişleri teslim aldıktan sonra gelen ve acil gönderilmesi konusunda ricada bulunan müşterinin de siparişini şubeye gidip teslim edebilirsiniz. Bu tarz acil durumlarda gönderi yapmanız müşteri için ekstra memnuniyet sağlar.

Şube ve Çalışanlar ile İletişim

Bir başka ciddi öneme sahip unsur şube çalışanları ile iletişimdir. Çalışmakta olduğunuz kargo firması bir nevi sizin çözüm ortağınızdır. Zira e-ticaret sitenizden gelen siparişin gönderilmesi gerekmektedir ve bunun çözümü kargo firmasıdır. Dolayısıyla her çözüm ortaklığında olduğu gibi sağlıklı bir iletişim fazlasıyla öneme sahiptir. Şubeyi her aradığınızda ulaşabilmelisiniz. Yaşanan sorunlara çözüm, taleplerinize olumlu yanıtlar alabilmelisiniz. Şube çalışanları kurmuş olduğunuz iyi iletişim sayesinde size memnuniyetle hizmet verirler. Örneğin şube kuralı gereği saat 4 ‘ten sonra tarafınızdan alım gerçekleştirmiyor olsalar bile, kurduğunuz iyi iletişim sayesinde saat 6-7 gibi siparişinizi teslim aldırabilirsiniz.

Elbette bazı şubeler ile ne kadar iyi iletişim halinde olsanız bile kurallarından taviz vermek istemeyebilirler. Fakat iyi iletişim halinde olmak ya da olabilmek size, standart müşterilerinden daha ayrıcalıklı davranmalarını sağlayacaktır.

Her Yere Teslimat Yapmalı

E-ticaret sitesi sahibiyseniz, Türkiye ‘nin her yerinden sipariş alma yani Türkiye ‘nin hatta dünyanın her yerine satış yapma potansiyeliniz var demektir. Elbette genel olarak hedef kitle Türkiye ‘dir. Bu da Türkiye ‘nin her yerine gönderim yapma imkanına sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Bazı kargo firmaları Türkiye ‘nin her yerine teslimat gerçekleştirmez. Bu da gelen siparişi ya iptal etme ya da anlaşmanızın olmadığı bir kargo firmasıyla, neredeyse zarar edeceğiniz ücretlerde gönderim yapmanız anlamına gelir.

Kargo firması tercihi yaparken mutlaka sorulması gerekenlerin başında Türkiye ‘nin her yerine gönderim yapılıp yapılmadığı veya Türkiye ‘de gönderim yapılmayan bölgelerin olup olmadığıdır. Bunun yanı sıra, işlerinizi büyütmek, yurt dışına açılmak isteyebilir veya yurt dışından sipariş vermek isteyen bir müşteri olabilir. Bu gibi durumlar içinde kargo firmasına yurt dışına gönderim yapma imkanı sunup sunmadıklarını da sormanızda fayda var.

Ürüne Göre Kargo Firması Tercihi

En Ucuz KargoEn Ucuz Kargo maddesinde de belirttiğimiz üzere fiyata odaklı hareket edilmemesi gereklidir. Fakat satışını gerçekleştirdiğiniz ürün çok büyük ebatlarda ise bu noktada fiyat çok önemli hale gelir. En nihayetinde kargo firmaları, kargonun ebadına göre fiyatlandırma yapmaktadır. Dolayısıyla mobilya satışı gerçekleştirdiğiniz bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz, mobilyaların hem cam, porselen gibi kırılacak unsurlara sahip olmayan, nispeten dayanıklı ürünler olması hem de yüksek ebatlı olması nedeniyle kargo firmasını fiyatına göre tercih edebilirsiniz.

Zaten yüksek ebatlı ürünlerin gönderimi genel olarak kargo firması ile değil lojistik firmaları ile gerçekleşir. Hatta siz “parası neyse veririz” deseniz bile kargo firmaları çok yüksek ebatlı bir ürünün gönderimini kabul etmeyebilir. Yasal olarak kargo görevlilerinin 30 kilo üzerindeki ürünü kapıya kadar teslim etmeme hakları olması nedeniyle de, yüksek ebatlı bir gönderi için kargo firması yerine lojistik firması ile çalışmak istersiniz.

Deneme ve Yanılma ile Doğru Kargo Firması Bulma

Hem bu noktaya kadar yazdıklarımız hem de E-Ticaret Kargo Firması Problemleri makalemizde yazdıklarımıza bakarak tam istediğiniz gibi sorunsuz bir kargo firması bulamayabilirsiniz. Elbette bu yazdıklarımız dikkat etmeniz gereken unsurlara dair bilinçlendirmekte ve doğru kararı almanıza yardımcı olmaktadır. Fakat yazdıklarımızın çoğu tecrübe gerektirir. Zira hiçbir kargo firması “ben yavaş teslimat yaparım“, “ararsanız telefonunuzu açmam“, “müşterilere kargoyu geç teslim ederim, kötü davranırım“, “kargonuzu bazen almayabilirim” ve benzeri yaşanan sorunların kendilerinde yaşanacağını söylemez. İnternette araştırma yaparak söz konusu sorunlara dair fikir sahibi olmaya çalışsanız da sağlıklı bir sonuç elde edemezsiniz. Çünkü bütün kargo firmaları hatta bütün kargo firmalarının bütün şubeleri için mutlaka en az birkaç tane şikayet vardır.

Dolayısıyla yazının başında da belirttiğimiz gibi kötünün iyisini bulmaya çalışmak gereklidir. Sizin için kötünün iyisi olan kargo firmasını da tecrübe ederek bulabilirsiniz. İlk birkaç ay çalışma sürecinde de kötünün iyisi mi yoksa kötünün kötüsü mü olduğunu zaten görmüş olursunuz. Bazı durumlarda ise çalışmaya başladığınız kargo firması ilk etapta iyiyken, ilerleyen süreçte şubedeki müdür, çalışan hatta konum değişikliği nedeniyle sorunlar yaşanabilir. Bazı durumlarda da tam tersi, yani kötüyken iyi olabilirler. Bu nedenle çok üst düzey ve kusursuz hizmet beklememeli, ihtiyacınızı görüp görmemelerine odaklanmalı, onlarca gönderide 1 kez yaşanan sorunları görmezden gelmeyi öğrenmelisiniz =)

E-Ticaret sitesi ile alakalı bir sonraki yazımızda E-Ticaret Kargo Anlaşmaları konusunu ele alacağız.

Yazı Dizisi Bağlantıları

Yazı dizisine ait diğer konular;

  1. E-Ticaret Kargo Firması Problemleri
  2. E-Ticaret Sitesi İçin Kargo Firması Tercihi
  3. E-Ticaret Kargo Anlaşmaları
  4. Kargo Anlaşması İçin Tavsiyeler
E-Ticaret Sitesi sahibi olmak isteyen kişi ve firmalar için profesyonel e-ticaret çözümleri sunuyoruz. Sadece profesyonel e-ticaret sitesi çalışması değil, e-ticaret faaliyetleri olan bir firma olarak ücretsiz danışmanlık ve eğitim veriyoruz. E-ticaret sitesi ile alakalı bilgi almak için E-ticaret sitesi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Soru, görüş ve talepleriniz için iletişim sayfamızdaki iletişim bilgilerimizden ve iletişim formumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>