E-Ticaret Kargo Anlaşmaları

Bu yazımızda e-ticaret sitesi için fazlasıyla öneme sahip olan e-ticaret ile alakalı birbirinden önemli bilgiler vereceğiz. Önceki E-Ticaret Kargo Firması Problemleri ve E-Ticaret Sitesi İçin Kargo Firması Tercihi yazılarımızda e-ticaret sitesi için kargonun önemine ve kargo anlaşması yapılacak olan firma için dikkat edilmesi gerekenlere değindik. Şimdi ise e-ticaret sitesi için kargo anlaşması yapacağımız kargo firmasını belirledik ve kargo anlaşması yapmak istiyoruz. Bu yazımızda neler yapabileceğimize ve yapmamız gerekenlere değineceğiz.

Kargo Anlaşmaları

Kargo anlaşmaları mantığı bir nevi düzenli olarak gönderim yapacak olmanız ve bunu uygun fiyatlarda yapmak istemeniz anlamına gelmektedir. En nihayetinde kargo anlaşması olmayan bir kişinin bir kağıdı bile kargo firması ile göndermek istemesi durumunda onlarca TL ücret ödemesi söz konusuyken, sizin birkaç TL ‘ye gönderme imkanına sahip olmanız, sürekli gönderim yapacak olmanızdan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla kargo firmaları sürümden kazanma mantığı ile anlaşma yaparak sizlere uygun fiyattan gönderim yapma imkanı sunarlar.

Yapacağınız için sahip olmanız ve dikkat etmeniz gereken birden fazla unsur bulunmaktadır. Söz konusu bu unlara beraber bakalım

Şirket Olma Gereksinimi

e-ticaret kargo anlaşmasıYazının başında da belirttiğimiz üzere bir nevi düzenli gönderim yapacak olacağınız anlamına gelmektedir. Düzenli gönderim yapmak için düzenli satış yapmanız gereklidir. Düzenli satış yapan biriyseniz bu vergi vermeniz yani firma olmanız gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla e-ticaret kargo anlaşması için sahip olmanız gerekenler arasında firma olmak vardır.

Zaten anlaşma için gerekli evraklar arasında vergi levhası, imza sirküleri, sözleşmeler için kaşe vs. gibi firmaların sahip olacağı unsurlar bulunmaktadır. Bu da bir nevi kargo firmalarının sadece firmalar ile anlaşma yaptıklarının göstergesidir.

E-Ticaret Kargo Anlaşmaları Başvurusu

E-Ticaret kargo anlaşmaları başvurusu için iki seçenek vardır;

Genel Merkezi Arayarak Başvurma

Genel merkezi arayıp anlaşma yapmak istediğinizi belirttiğinizde, kargo firmasına bağlı olarak 3 farklı şey yaşanabilir;

  1. Sizi, size en yakın kargo şubesine yönlendirirler ve anlaşma için şube müdürü ile görüşmeniz gerektiğini belirtirler.
  2. Size en yakın kargo şubesindeki bir görevlinin gelip, anlaşmaya dair gerekli görüşmeyi ve anlaşmayı yapacağını belirtiler. Bunun için sizden adres ve iletişim bilgilerinizi alırlar. Sonrasında kargo görevlisinin gelmesini bekler, birkaç gün içerisinde gelmesinin ardından gerekli anlaşmayı yaparsınız.
  3. Bütün anlaşma süreci telefonda ve internet üzerinden gerçekleşir. Genel merkez bölge sorumlusuna telefon numaranızı iletir. Bölge sorumlusu sizi arar. Gerekli bütün prosedürleri, ücreti ve diğer unsurları size telefonda anlatır. Anlaşma için gerekli evrakları tarafınıza mail olarak gönderir. Siz maildeki evrakların çıktısını alır, imzalar, kaşeler, taratır ve diğer gerekli evraklarla beraber yine mail ile gönderim sağlarsınız. Bu şekilde çok daha kolay ve hızlı anlaşma sağlamış olursunuz.

Şubeye Giderek Başvurma

Genel merkezi arayarak başvurma seçeneğinde gerçekleşen ilk seçeneği göz önünde bulundurarak direkt şubeye gidebilirsiniz. Şube müdürü ile fiyatlara ve anlaşmaya dair ayrıntıları konuşur bilgi alır, sonrasında anlaşma sağlarsınız. Bazı kargo firması şubeleri anlaşma için genel merkezi aramanızı, talebinizi oradan iletmenizi, genel merkezin direktifi doğrultusunda hareket edebileceklerini söyleyebilir.

Kredili Kargo İstisnası

Bu noktaya kadar genel olarak e-ticaret kargo anlaşmaları ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Yani e-ticaret sitesi üzerinden satış yapacaksanız düzenli olarak gönderim yapacağınız kargo firması ile anlaşma yapabilmeniz için gerekenlerden bahsettik. Fakat bahsettiklerimizin dışında paket satışı yapılarak sunulan kargo hizmeti de var. Söz konusu bu hizmette firma olmak, bir sözleşme ya da anlaşma imzalamak zorunda değilsiniz. Sadece sunulan paketlerden birini satın alıyor, aldığınız pakete bağlı olarak gönderim sağlıyorsunuz. Her gönderide aldığınız pakette bulunan kredi hesabınızdan düşüyor. Hesabınızdaki kredi tükendiğinde ise tekrar paket alana kadar gönderim yapamıyorsunuz.

Bu sistemin kendi içerisinde avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Avantajları daha çok firma olmayıp gönderi yapmak isteyenlere yönelik. Dolayısıyla siz firma sahibi olarak düzenli gönderi yapacağınız için kargo anlaşması yapmanızda fayda var. Zira anlaşma yapmanız durumunda her bir gönderi için peşin ödeme yapmak, hesabınızda kredi yoksa kargo gönderememe gibi sorunlar yaşamazsınız. Gönderi yaparsınız, o hafta veya ay sonunda gönderdiğiniz toplam gönderi ücreti sizden tahsil edilir.

Bu yazımızın da sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda kargo anlaşması yaparken ve yaptıktan sonra bazı işinize fazlasıyla yarayacağını düşündüğümüz tavsiyelerimizi Kargo Anlaşması Tavsiyeleri konumuzda ele alacağız.

Yazı Dizisi Bağlantıları

Yazı dizisine ait diğer konular;

  1. E-Ticaret Kargo Firması Problemleri
  2. E-Ticaret Sitesi İçin Kargo Firması Tercihi
  3. E-Ticaret Kargo Anlaşmaları
  4. Kargo Anlaşması İçin Tavsiyeler
E-Ticaret Sitesi sahibi olmak isteyen kişi ve firmalar için profesyonel e-ticaret çözümleri sunuyoruz. Sadece profesyonel e-ticaret sitesi çalışması değil, e-ticaret faaliyetleri olan bir firma olarak ücretsiz danışmanlık ve eğitim veriyoruz. E-ticaret sitesi ile alakalı bilgi almak için E-ticaret sitesi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Soru, görüş ve talepleriniz için iletişim sayfamızdaki iletişim bilgilerimizden ve iletişim formumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>