Yeni Web Sitesi Tasarımı Yaptırmalı mıyım?

Zaten web siteniz olduğunu, bu nedenle yeni yaptırmanız gerekmediğini düşünüyorsanız, büyük olasılıkla yanılıyor olabilirsiniz.

İnternet tarayıcısına girip, size ait bir alan adı yazıldığında karşınıza bir web sitesi çıkması yeterli değildir. O web sitesinin aynı zamanda günümüz standartlarında hatta işinize fazlasıyla önem veriyorsanız günümüz standartlarının üzerinde olmalıdır. Ne yazık ki bundan 5-10 sene önce yapılmış ya da birkaç ay önce kötü şekilde yapılmış bir web tasarım çalışması yeni web sitesine ihtiyacınız olduğu anlamına gelebilir.

İzmir Web Tasarım firması olarak yeni bir web sitesi tasarımı yaptırmaya ihtiyacınız olup olmadığını bu makalemizde beraber ele alalım.

Web Tasarım Geçmişi

Bundan 20 yıl kadar önce günümüz internet dünyasına kıyasla çok basit web siteleri vardı. Bu web siteleri sadece tanıtım amaçlı, ziyaretçilerin etkileşimde bulunamadığı, günümüze kıyasla çok fazla güncellenmeyen, bir iletişim formu dahi olmayan web siteleri mevcuttu.

2004 yılında Web 2.0 sistemine geçildi. Bu vesileyle günümüz internet sitelerinin temeli atılmış oldu. Artık internet kullanıcılarının web sitesinin gelişimine katkıda bulunabildiği zemin hazırlanmış oldu. Fakat bu sistemin yanı sıra tanıtım amaçlı web sitelerinin göze daha hoş görünmesini sağlayan animasyonlara sahip flash tabanlı web tasarımlar yapılmaya başlanıldı. Hemen hemen bütün firmaların web sitelerinin web sitesi tasarımı flash animasyonlarına sahip olarak hazırlandı. Dolayısıyla eski, statik web sitesi tasarımı yapılmış web siteleri yenilenerek flash animasyonlara sahip web siteleri olarak yenilendi.

Web Sitesi Tasarımı2010 yılında tablet ve akıllı telefonların yaygınlaşması flash ile hazırlanan web sitelerine ilk darbeyi vurdu. Zira tablet ve akıllı telefonlarda flash ya desteklenmiyor ya da desteklenmesi için çeşitli eklenti gereksinimleri duyuyordu. Aynı dönemde yükselişe geçen arama motoru optimizasyonu kavramı da flash ile hazırlanmış web sitelerine ikinci darbeyi vurdu. Bunun nedeni de arama motorları flash animasyonlarda yer alan yazıları okuyamıyor, web siteleri arama motorlarında bu nedenle yükselemiyordu. Bu nedenle flash animasyonlara sahip web siteleri, flash animasyonlar barındırmayan web siteleri olarak yenilendi.

2013 yılında ise yeni ticaret kanunu çıkarıldı ve bu ticaret kanununda firmaların yönetim panelli web sitelerine sahip olmaları zorunlu hale getirildi. Yani hem web sitesine sahip olunmalıydı hem de bu web sitesi yönetim panelli olmalıydı. Dolayısıyla yönetim paneli olmayan web siteleri yönetim panelli olarak yenilendi.

Web Tasarım Miladı: 2015

Web sitesi tasarımı yapanlar için 2015 milat niteliğindeydi. Çünkü 2015 yılında birden fazla unsurda yenilikler meydana geldi. Bunların başında, 2010 yılında kan kaybetmeye başlayan flash geliştiricileri tarafından yapılan açıklamada artık geliştirilmeyeceği belirtildi. Bu flash ‘ın ölüm fermanı olmuştu. Zaten 2015 yılı, SEO ‘nun zirve yaptığı yıldı. Flash animasyonlarının arama motorları tarafından desteklenmemesi, flash animasyonlarının her halükarda sona ereceğini kaçınılmaz hale getiriyordu.

2015 nisan ayında bir diğer çok önemli gelişme ise SEO alanında yaşandı. Zira Google artık mobil uyumlu web sitelerine, mobil cihazlarda yapılan aramalarda daha fazla önem vereceğini ilan etti. Zaten Google böyle bir açıklama yapmamış olsa bile 2015 yılında masaüstü bilgisayarlardan daha çok mobil cihazlardan internete girilmeye başlanması, web sitelerini mobil uyumlu olmaya zorlamaya başladı. Bu nedenle bu zamana kadar yapılan bütün küçük ya da büyük, mobil uyumlu olmayan web siteleri, mobil uyumlu olarak yenilenmeye başlanıldı.

2017 yılında ise Google, SSL yani https bağlantıya sahip olan web sitelerine daha fazla önem vereceğini belirtti. Ayrıca SSL yani https bağlantıya sahip olmayan web sitelerini ise “Güvenli Değil” olarak nitlendireceğini ilan etti. Bu nedenle https bağlantıya sahip olmayan web siteleri https bağlantıya sahip olmaya başladı.

Web Tasarım Geleceği

Web Sitesi Tasarımı İhtiyacıGörüldüğü üzere 20 yıllık süre zarfında bir web sitesinin yenilenmesi için en az 4-5 çok önemli gelişme meydana geldi. Dolayısıyla ortalama 4-5 senede bir web siteleri yenilenmeye ihtiyaç duyuyor diyebiliriz. olarak bizde dizaynuzmani.com ‘u pek çok kez yeniledik =)

2019 yılına girmeye hazırlandığımız şu günlerde gelişmeler devam ediyor. SEO, mobil uyumluluk, içerik ve sosyal medya önemini ziyadesiyle korurken, zaten önemli olan hız unsuru önemini arttırdı. Artık web siteleri için önemli kriterler arasında hızlı açılıyor olmaları da önemli unsurlar arasında. Hızı olumsuz etkileyen faktörler arasında görsellik geliyor. Yani bir web sitesi görsel açıdan ne kadar zenginse, hız açısından o kadar sorunlar yaşayabiliyor. Fakat görsellikte taviz verilmemesi gereken önemli bir unsur olduğu için hız ve görsellik dengesini iyi kurmak gerekiyor. Bu doğrultuda hızlı olsun diye görsellikten, görsel açıdan zengin olsun diye hızdan taviz verilmeyecek bir web sitesi tasarımı yapılmalı. Dolayısıyla web sitesi tasarımı yapılırken bu iki unsur dikkate alınmalı.

Yükselen trendler arasında sesli arama özelliği geliyor. Bu konu daha çok SEO çalışması alanına hitap etse de web sitesi tasarımı yapılırken dikkate alınması gereken bir unsur. Web siteleri sesli aramalarda çıkması gerektiği dikkate alınarak tasarlanmalı.

Web Sitesi Tasarımı İhtiyacı

Yeni bir web tasarım çalışmasına ihtiyacınız olup olmadığını aşağıda belirteceğimiz unsurlara sahip olup olmamanız durumunda kendinizde bilebilirsiniz. Bu doğrultuda web siteniz aşağıda belirttiğimiz unsurlardan bir ya da bir kaçına sahip değilse yeni web sitesi tasarımı yaptırmanız gerekiyor demektir.

Desteklenmeyen Unsurlar

Bu noktaya kadar ziyadesiyle değindiğimiz flash ve dinamik olmayan web siteleri geçerliliğini yitireli yıllar oldu. Fakat ne yazık ki hala bu tarz web sitesi tasarımı yapan kişi ve firmalar var. Diğer yandan bu tarz unsurlara yıllardır sahip olup web sitesini yenilememiş kişi ya da firma da ziyadesiyle mevcut. Dolayısıyla günümüzde geçerliliği kalmamış unsurlara sahip bir web sitesine sahipseniz kesinlikle yeni bir web sitesi tasarımı yaptırmalısınız.

Responsive Tasarım

Web siteniz tablet, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar ve diğer cihazlarla uyumlu değilse kesinlikle yeni bir web sitesi tasarımı yaptırmanız gerekmektedir. Responsive web sitesi tasarımı hem arama motorları için hem de ziyaretçiler için fazlasıyla öneme sahiptir.

Blog Bölümü

İçerik kraldır! Bir web sitesine düzenli olarak içerikler girebilmenize imkan tanıyan blog bölümüne sahip olmanız ciddi öneme sahiptir. Söz konusu bu unsur hem arama motorları tarafından hem de ziyaretçiler açısında ciddi oranda önemlidir. Zira arama motorları sürekli güncellenen web sitelerine daha fazla önem verirler. Ziyaretçiler ise sürekli güncellenen web sitelerini daha sık ziyaret ederler.

SSL (HTTPS Bağlantı)

Web sitenize https ile girilmesi de hem arama motorları tarafından hem de ziyaretçiler açısından ziyadesiyle önemlidir. Arama motorları https ile girilebilen web sitelerine daha üst sıralarda yer verir. Aynı zamanda arama motorları https bağlantıya sahip siteleri güvenli, sahip olmayan web sitelerini ise güvenli değil olarak nitelendirmektedir. Web sitenize girildiğinde “Güvenli Değil” ibaresinin yer alması elbette ciddi prestij ve güven kaybı anlamına gelmektedir.

Yönetim Paneli

Web sitenizin güncellenmesi sadece web sitesi tasarımı yapan kişi ya da firmaya ait olmamalı. Sizde web sitenizi güncelleyebilmeli ve içerik girebilmelisiniz. Bunun için yönetim paneline ihtiyacınız var. Web sitenizin yönetim paneli yoksa hem yasalar nedeniyle hem de güncelleyebilmeniz ve içerik girebilmeniz için yönetim panelli bir web sitesi tasarımı yaptırmalısınız.

SEO Kriterlerine Sahip

SEO çalışması size maliyetli gelebilir ve buna bütçe ayıramıyor olabilirsiniz. Fakat en azından web siteniz arama motorlarında sıralamalara girebilecek niteliğe sahip olmalı. Bunun içinde arama motoru kriterleri dikkate alınarak web sitesi tasarımı yapılmalı. Eğer ki web siteniz arama motorları kriterlerine sahip değilse, arama motorları kriterlerine sahip web tasarım çalışması yaptırmalısınız.

Hız

Günümüz internet bağlantı hızlarının farklılıkları nedeniyle web sitenizin hızlı olup olmadığını web sitenize girip açılma süresine bakarak kendiniz sağlıklı bir fikre sahip olamayabilirsiniz. Zira sadece sizin bir web sitenize girmeniz durumunda sitenin açılma hızı değil, bütün internet kullanıcılarının sitenize girmesi durumunda sitenizin açılış hızı dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla sitenizin hızlı olup olmadığı yapılan ölçümler doğrultusunda belirlenebilir. Web siteniz hız unsuru dışında diğer unsurlara sahip değilse ya da sahip olmadığı konusunda tereddüt ediyorsanız, bizden ücretsiz yardım alabilirsiniz. Web sitenizi ücretsiz olarak inceleyip yeterli oranda hızlı olup olmadığına dair tarafınıza bilgi verebiliriz.

Web Sitesi Tasarımı

Elbette ciddi öneme sahip unsurlar arasında web sitesi tasarımı gelmektedir. Zira bir web sitesinin kalitesi firmanın kalitesini yansıtmaktadır. Bu nedenle bir firmadan hizmet ya da ürün almayı düşünen kişi büyük ölçüde firmanın web sitesi tasarımına bakarak karar vermektedir. Dolayısıyla sahip olduğunuz web sitesinin tasarımı günümüz standartlarının altındaysa mutlaka yeni bir web sitesine ihtiyacınız var demektir.

Bu noktaya kadar belirttiğimiz bütün bilgiler çerçevesinde yeni bir web sitesi tasarımı yaptırıp yaptırmamanız konusunda ziyadesiyle fikir sahibi olmanızı sağlamaya çalıştık. Eğer ki yeni bir web sitesi tasarımına ihtiyacınız olduğunu düşünüyor ya da ihtiyacınız olup olmadığı konusunda karar veremiyorsanız bizimle iletişim sayfamızdaki bilgilerden iletişime geçebilirsiniz. Son derece objektif ve sizin çıkarlarınız doğrultusunda yeni bir web sitesi tasarımına ihtiyacınız olup olmadığı konusunda size memnuniyetle yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz.

firması olarak, firmaların web sitelerinin profesyonel, dünya standartlarında olmasını istemekteyiz. Bu doğrultuda her daim çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

İzmir Web Tasarım firması olarak 15 yıllık bilişim alanındaki tecrübemiz ile profesyonel web tasarım çalışmaları yapmaktayız. Web Tasarım hizmetimize dair ayrıntılı bilgiye Web Tasarım sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Soru, görüş ve talepleriniz için iletişim sayfamızdaki iletişim bilgilerimizden ve iletişim formumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>