Ucuz Web Sitesi Yaptıracak Kadar Zengin misiniz?

yaptırmak zannettiğiniz aksine aslında size çok pahalıya mal olabilir. yaptırmanın kaybettirdiklerine beraber bakalım.

çalışması yaptıracak kişi ya da firma aramak, aynı marka ürünü e-ticaret sitelerinde daha uygun maliyetli aramak ile aynı şey değildir. Zira X markanın Y ürününü 5-10 TL daha uygun bulmaya çalışabilirsiniz. En nihayetinde 5-10 TL daha pahalıya satan ile daha ucuza satan kişi aynı ürünü satmaktadır. Dolayısıyla 5-10 TL daha uygun fiyatlı ürünü bulmanız durumunda kendinizi kazançlı görebilirsiniz. Fakat söz konusu web sitesi tasarımı ise, daha uygun fiyatlı diyerek bir web sitesi tasarımı yaptırmak sonrasında size ciddi maddi kayıplar yaşatabilir. İzmir web tasarım firması olarak 15 yıllık geçmişimizde üzülerek bu duruma defalarca kez şahit olduk. Gelin ucuz web tasarım çalışması yaptırmak nasıl pahalıya mal oluyormuş beraber bakalım.

Ucuz Web Sitesi Nasıl Olur?

Ucuz web sitesi yapma/yaptırma imkanı birkaç şekilde mümkün olabilmektedir. Her birini ayrıntıları ile ele alalım.

Panelden Ucuz Web Sitesi Yapmak

Ucuz Web Sitesi YapmakSon dönemde internette hatta televizyonlarda dahi reklamları çıkan ucuz web sitesi sahibi olma yöntemidir. Bu sistemlerde size çok uygun ücretlerde paket seçenekleri sunulur. Üyelik oluşturup paketlerden birini satın aldıktan sonra hesabınız üzerinden bir panele ulaşma imkanı sunulur. Bu panel üzerinden bir tema seçerek sistemin belirlediği yerlere görselleri ve içerikleri kendiniz girmeniz gereklidir.

Sistemin sunduğu imkanlar çerçevesinde nerede ne yapmanız gerektiğine dair bilgi sahibi olmak için vakit ve çaba harcamak durumundasınız. Harcadığınız vakit ve çabanın neticesinde ortaya kaliteli bir web sitesi çıkmamaktadır. Çünkü bir web sitesi tasarımı bilgi ve tecrübe gerektirmektedir. Nerede hangi ebatlarda resim kullanılmalı, nerede hangi yazılar hangi standartlarda olmalı gibi saymakla bitiremeyeceğimiz yüzlerce hatta binlerce kriter bulunmaktadır.

Ayrıca bu sistemlerde özgür değilsiniz. Zira web sitenizin kodlarına müdahale etme hakkınız bulunmamaktadır. Elbette bir yazılımcı değil, dolayısıyla web sitesine yazılım müdahaleleri yapacak değilsiniz. Dolayısıyla buna gerek olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat sitenizi, dolayısıyla işinizi geliştirmeye ihtiyaç duyduğunuzda, kendisinden ücretli hizmet alacağınız bir firma yazılım kodlarına erişme imkanına sahip olmalıdır. Ayrıca sitenize SEO çalışması yaptırmak istemeniz durumunda da bu alana müdahale ihtiyacı doğmaktadır. Sırf bu nedenle sitenize nitelikli bir SEO çalışması yapılamayabilir.

Her ne kadar SEO standartlarında web sitesi tasarımı şeklinde belirtselerde aslında belirtilen SEO standartları en temel seviyededir. Bu da asla yeterli değildir. Diğer yandan SEO çalışması yapılan analizler neticesinde, belirlenen kriterler doğrultusunda gerçekleştirilir. Bu çalışmanında bir standardı yoktur. Yani X firmasına göre başka, Y firmasına göre farklı çalışma yapılmalıdır.

Vakti zamanında internet servis sağlayıcılarının abonelerine kampanya dahilinde sunduğu panelden web sitesi yapma imkanı pek çok bu imkandan yararlanan işletmeyi pişman etti. Netice olarak bütün firmalar yeni web sitesi tasarımı yaptırmak durumunda kaldı.

Firmaya Ucuz Web Tasarım Yaptırmak

Bir web tasarım çalışması ciddi bir analiz, planlama ve uygulama süreci sonucunda meydana gelmelidir. Web sitesi tasarımı yapacak olan firma, web tasarım çalışması yapacağı firma ile görüşmeli. O firmanın faaliyet gösterdiği alanı ve firmanın rakiplerini incelemeli. Nasıl bir web sitesine ihtiyacı olduğunu analiz etmeli. Bu web sitesinin ne kadar sürede hayata geçirilebileceğini planlamalı ve planlarını belirlenen sürede uygulamalı. Tasarımı şekillendirmeli, web sitesinin SEO analizini yapmalı, kendisine verilen içerikleri SEO standartlarında girmeli, talep edilen düzenlemeleri gerçekleştirmelidir. Bu da minimum 1 haftayı bulan, yapılan çalışmanın kapsamına göre haftalar sürebilen bir süreçtir.

Resmi olarak iş yapan bir firma, bir web sitesinin ihtiyaç duyduğu minimum 1 haftalık süreyi ayırması için birkaç yüz TL ile ifade edilen talep edemez. Talep ediyorsa o web sitesi için ihtiyaç duyulan minimum 1 haftalık süre çalışma gerçekleştirmez. Çünkü bir firmanın hem ofis, vergi, muhasebe, çalışan ve diğer giderleri hem de firma sahibinin kazancı söz konusudur. Bu da bir web sitesi için birkaç yüz TL web sitesi fiyatları talep edilmesi durumunda, giderlerin değil yarısını çeyreğini dahi karşılayamayacağı anlamına gelir. Dolayısıyla bu tarz ucuz web tasarım yapan firmalar fazla uğraş gerektirmeyen, maksimum 1-2 günde hazır hale gelen, son derece basit ve kalitesiz web tasarım çalışmaları yapmaktadır. Yaptıkları web siteleri SEO kriterlerinden çok uzaktır. Ayrıca ilerleyen süreçte web sitesine dair ihtiyaç duyduğunuz bir konuda kendilerinden bulunduğunuz bir talep ile ilgilenmeme ihtimalleri çok yüksektir.

Bu tarz ucuz web tasarım yapan firmalara web sitesi tasarımı yaptıran kişi ya da firmalar, yapılan web tasarım çalışmasından büyük ölçüde memnun olmaz. Zira söz konusu site kendilerine hiçbir fayda sağlamaz. Kısa bir süre sonra o web sitesini çöpe atarak nitelikli bir firmadan web sitesi tasarımı yaptırmaya ihtiyaç duyarlar.

Freelance Ucuz Web Sitesi Yaptırmak

Ucuz Web Sitesi YaptırmakFreelance yani vergi mükellefi ve ofisi olmayan, fatura kesemeyen, bireysel çalışan kişilerin çalışma modelidir. İki şekilde freelance çalışan vardır; Birincisi hali hazırda bir işi olup, ek iş olarak freelance çalışanlar. İkincisi, işi olmayıp sadece freelance çalışarak para kazanmaya çalışanlar. Freelance çalışanlar arasında, olması gerektiği gibi kaliteli ve profesyonel web sitesi tasarımı yapabilecek olanlar vardır. Dolayısıyla her freelance çalışan için kötü ve kalitesiz web tasarım çalışması yaptıklarını belirtemeyiz. Fakat kaliteli ve profesyonel web sitesi tasarımı yapacak freelance çalışan bulmak, samanlıkta iğne bulmaya benzer.

Kaliteli ve profesyonel web sitesi tasarımı yapma potansiyeline sahip olup ucuz web sitesi yapmalarının nedeni, bir firmaya nazaran giderlerinin minimum seviyede olmasıdır. Yani ofis kirası vermezler. Hiç para kazanmamaları durumunda bile devlete gelir vergisi, KDV gerçek, gelip geçici vergi, defter tasdik bedeli ve daha sayabileceğimiz pek çok vergiyi ödemek zorunda değillerdir. Muhasebeci ve fatura giderleri yoktur. Daha sayabileceğimiz pek çok masraf ve gidere sahip olmamaları nedeniyle uygun web sitesi fiyatları talep edebilirler.

Freelance kelimesi özünde Türkçede “Özgür Mızrak” anlamına gelmektedir =) Elbette son yıllarda freelance çalışanların sayısının ciddi oranda artması Türkçe de “Serbest Çalışan” olarak kabul edilmesine neden oldu diyebiliriz. Her iki anlamda da özgürdürler, serbesttirler. Profesyonel ve kaliteli web tasarım çalışması yapacak bir freelance çalışan bulmanın zorluğunun yanı sıra sonrasında da çeşitli problemler görülebilmektedir. Söz konusu problemlerin başında web tasarım çalışması yaptırdıktan sonra kendisine ulaşamamak gelmektedir. Ayrıca 15 yıllık tecrübemiz çerçevesinde gözlemlediğimiz sorunlar arasında bazı freelancer çalışanların “sevgilimden ayrıldım, bunalımdayım, o yüzden çalışmaya devam edemicem”, “yurt dışına çıkma kararı aldım, gidiyorum, web sitesini tamamlayamayacağım” şeklinde gerekçeler ile işi yarıda bıraktığına şahit olduk. Bu örneklerdeki çalışmaları ise biz tamamladık =)

Genel Sorunlar

Ucuz web sitesi yaptırmak konusunda sadece kalitesiz tasarım ya da SEO açısından meydana gelen sorunlar yok. Söz konusu bu sorunlar en önemli sorunlar arasında. Bu sorunların türevi sorunlarda var. Bir önceki yazımız olan Yeni Web Sitesi Tasarımı Yaptırmalı mıyım? yazımızda da benzer şekilde değinmiştik, tekrar değinelim;

Desteklenmeyen unsurlar: Her ne kadar günümüzde artık hiçbir geçerliliği olmasa bile bazı ucuz web sitesi yapan kişi ya da firmalar flash ya da yönetim panelsiz, statik web siteleri meydana getiriyor.

Responsive olmayan tasarım: 2015 yılı itibariyle web sitelerinin responsive yani akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar ve diğer platformlar ile uyumlu olması yazılı olmayan bir kural haline geldi. Ucuz web sitesi yapan kişi veya firmalar arasında bu çok önemli unsura dikkat etmeyenler fazlasıyla mevcut.

Blog bölümü: Blog bölümü bir web sitesi için fazlasıyla öneme sahip. Hem arama motorları için hem de ziyaretçileriniz için web sitenizin blog bölümü mutlaka olmalı. Pek çok ucuz web sitesi yapan kişi veya firma web sitesi tasarımı yaptıracak kişi ya da firmaların blog bölümünün önemini bilmemesi nedeniyle, blog bölümü olmayan ucuz web sitesi yapabiliyor.

SSL (HTTPS Bağlantı): En sık görülen sorunlar arasında web tasarım çalışmasının https bağlantılara sahip şekilde yapılmaması yer alıyor. Zira pek çok ucuz web sitesi yapan kişi ve firma https bağlantıya sahip web tasarım çalışması yapmıyor.

SEO Kriterleri: Bu sorun bütün ucuz web sitesi yapan kişi ya da firmalarda görülmesinin yanı sıra yüksek ücretli web sitesi tasarımı yapan kişi ya da firmalarda da görülebiliyor. Web sitesi tasarımı yaptırırken sitenizin SEO kriterlerinde yapılıp yapılmaması ciddi öneme sahip.

Hız: Ucuz web sitesi yapan kişi ya da firmalar hız faktörünü dikkate almazlar. Zira web sitesi tasarımı yaptıran kişi ve firmalar bunun öneminin farkında değildir. Fakat ucuz web sitesi yapan kişi ya da firmaların sitesi ezkaza hızlı olabilir. Dolayısıyla bu durum bir nevi şanstır. Yani işiniz şansa kalmıştır.

Ucuz Web Sitesi Nasıl Pahalıya Mal Olur?

Bu noktaya kadar verdiğimiz bilgiler ile aşağı yukarı ucuz web tasarım yaptırmanın sonrasında ciddi maliyetleri olmasından bahsetmiş olduk. Bir örnek ve daha net bilgiyle bu konuyu daha anlaşılır hale getirmeye çalışalım.

Ucuz web sitesi yaptırmak, hurdalıktan ucuz diye araba almaya benzer. Ucuz web sitesi yaptırınca da “web sitem var” diyebilirsiniz, hurdalıktan araba aldığınızda da “arabam var” diyebilirsiniz. Fakat nasıl hurdalıktan aldığınız araba işinizi görmüyorsa, ucuz web sitesi de işinizi görmez.

Almış bulunduğunuz arabayı yürür hale getirmeye çalışırsınız. Boyatır, yeni tekerlekler taktırır, aküsünü değiştirir ve diğer işlemleri için ciddi masraf yaparsınız. Araba yürür hale gelir fakat neredeyse her ay bir arızası çıkar ve her ay servise para verirsiniz. Hurda arabanın fiyatı, yürür hale getirmek için harcadığınız masraf ve her ay servise verdiğiniz para toplanınca, sıfır araba maliyetini aşar. Daha da fazla para harcamamak için mevcut arabayı bırakıp, sıfır araba almak zorunda kalırsınız. Dolayısıyla cebinizden 2 sıfır araba parası çıkar fakat ilk tercihiniz ucuz araba olduğu için elinizde 1 tane sıfır araba olmuş olur.

İşte bu durum ucuz web sitesi sahibi olmak ile aynıdır. Ucuz web sitesi yaptırırsınız fakat Google aramalarında kayda değer bir yerde çıkmaz, sitenizi kimse ziyaret etmez. SEO çalışması yaptırırsınız fakat siteniz temelinde ciddi sorunlar barındırması nedeniyle yapılan SEO çalışması fayda sağlamaz. Reklam verirsiniz fakat reklamlar ile sitenize gelen kişiler karşılarında kalitesiz bir site görür ve reklamlarınız etkili olmaz. Dolayısıyla ciddi masraf yaparsınız fakat ucuz web sitesi yaptırdığınız için yaptığınız masrafların karşılığını alamazsınız. Netice olarak mevcut web sitenizi çöpe atar, sıfırdan bir web sitesi yaptırmak durumunda kalırsınız. Yani 2 kaliteli ve profesyonel web sitesi fiyatına 1 kaliteli ve profesyonel web sitesine sahip olursunuz.

İzmir web tasarım firması olarak sizler için her daim en iyisini istiyoruz. Bu doğrultuda sizlere profesyonel, Türkiye değil dünya standartlarında, uzun yıllar kaliteli olarak kabul edilecek web tasarım çalışmaları yapıyoruz.

İzmir Web Tasarım firması olarak 15 yıllık bilişim alanındaki tecrübemiz ile profesyonel web tasarım çalışmaları yapmaktayız. Web Tasarım hizmetimize dair ayrıntılı bilgiye Web Tasarım sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Soru, görüş ve talepleriniz için iletişim sayfamızdaki iletişim bilgilerimizden ve iletişim formumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>