Web Tasarım Hizmetinde Yedekleme Yapmanın Önemi

işlemi bir web sitesinin yayın süresi boyunca başına gelebilecek pek çok olumsuzluğa karşı alınan önlem için yapılmaktadır. Zira bir web sitesini yaptıktan sonra web sitesine dokunulmadığı süre boyunca hiçbir sorun yaşanmayacağı anlamına gelmemektedir. Meydana gelmesi muhtemel çok sayıda sorunun kısa sürede telafisi için yapılması gerekmektedir.

Günümüzde dünyanın en büyük web sitelerinden en küçük çaplı web sitelerine kadar bütün web siteleri çeşitli sorunlar yaşama ihtimaline sahiptirler. Söz konusu sorunların başında yazılımsal sorunlar gelmektedir. Yazılım bazlı açıklar ve hatalı kodlamalar bir web sitesinin hacklenme ve benzeri pek çok sorun yaşamasına neden olabilir. Yazılım bazlı sorunların yanı sıra kullanıcı bazlı hatalarda web sitelerinde ciddi problemlerin meydana gelmesinde rol sahibidir. Bu iki önemli unsurun yanı sıra sunucu bazlı sorunlar görülebilmektedir. Sunucunun çökmesi, sunucu bazlı yazılımsal problemler, sunucu açıkları ve daha sayılabilecek pek çok unsur nedeniyle siteler çeşitli problemler yaşayabilir.

Söz konusu sorunlardan herhangi birinin meydana gelmesi durumunda web sitesi işlevsiz hale gelir. Dolayısıyla bu web sitenin sıfırdan kurulması, yani o zamana kadar yapılan tüm çalışmanın çöpe gitmesi anlamına gelmektedir. Web sitesini yapan kişi ya da firma, web sitesi ile sürekli ilgilenen bir kişi ya da firma değil ise sorumluluk kabul etmeyebilir ve sitenizin tekrar kurulumuyla ilgilenmeyebilir. Bu da hem ciddi bir maddi hem de ciddi zaman kaybı yaşayacağınız anlamına gelmektedir.

Yedekleme Sitenizin Sigortasıdır

Yedekleme Sitenizin SigortasıdırBu noktaya kadar yazılan ve daha yazılması muhtemel pek çok sorunun önüne geçen temel önlem ise yedekleme yapmaktır. Yedekleme yapılan siteler yazılım, kullanıcı ya da sunucu bazlı sorunlar nedeniyle işlevsiz hale gelse bile, alınan yedek vesilesiyle kısa sürede, ciddi maddiyat ve zaman gerektirmeksizin, yedek alındığı ana geri döndürülebilir.

Ülkemizde de yıllarca kendisine emek verilen, çok iyi yerlere gelmiş web sitelerinin yedekleme yapılmamış olması nedeniyle, sunucu ve benzeri sorunlar yaşadıktan sonra geri getirilememiştir. Dolayısıyla o güne kadar verilen emeğin çöpe gitmesinin yanı sıra, çok ciddi maddi kayıplar yaşanmaktadır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, siteniz sürekli güncellenen bir web sitesiyse daha sık, nadiren güncellenen bir web sitesiyse daha nadir yedek alınmasıdır. Zira alınan her yedek sitenizin kaynaklarını tüketmektedir.

Düzenli Yedekleme Yapıyoruz

Dizayn Uzmanı olarak sizlere hizmet bazlı kötü sürprizler yaşatmadığımız gibi, sizin için yapmış olduğumuz web sitesi yayında kaldığı süre boyunca da kötü sürprizler yaşamanıza engel oluyoruz. Web siteniz sürekli güncellenen, bloguna sürekli içerikler girilen bir web sitesi ise her ayın sonunda yedekleme yapıyoruz. Siteniz sürekli olarak güncellenmiyor ise ya değişiklik yapıldığı zaman ya da yılda bir kere yedekleme yapıyoruz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>