Web Tasarım da Responsive Tasarım Önemi

, web sitelerinin masaüstü, dizüstü bilgisayar, tablet ve telefonlar ile uyumlu olarak görünmesini sağlayan web tasarım unsurudur.

2010 yılından itibaren önce tablet bilgisayarlar, sonrasında akıllı telefonlar hızla yaygınlaştı. Bu baş döndürücü hızın neticesinde 2016 yılında internet sitelerine yapılan ziyaretlerin yarısından çoğu mobil cihazlardan yapılmaya başlandı. Dolayısıyla bir web sitesinin mobil cihaz uyumlu olması tercih olmaktan çıktı.

Web sitelerinin en önemli ziyaretçi kaynağı arama motorlarıdır. Arama motorları arasında ülkemizde ve dünyada lider konumunda olan Google 2016 nisan ayında bir duyuru yayınladı. Söz konusu duyuruda responsive tasarım kurallarına uygun olarak tasarlanmış web siteleri, mobil cihazlar üzerinden yapılan aramalarda daha üst sıralarda yer alacağı belirtildi.

2017 yılına girmeye hazırlandığımız aylarda Google yeni bir duyuru yayınladı. Yine söz konusu duyuruda responsive tasarım unsuruna sahip web siteleri, aramalarda çok daha fazla öneme sahip olacağı bilgisi verildi.

Bu duyuruların akabinde, işine önem veren bütün firmalar responsive tasarıma sahip olmayan web sitelerini yenilediler. Yenilemeyen siteler ise Google sıralamalarında düşerek ciddi iş ve maddi kayıplar yaşadılar. Öyle ki pek çoğu firmasını kapatmak durumunda dahi kaldı.

Responsive Tasarım Avantajları

Responsive Tasarım AvantajlarıBu noktaya kadar belirttiğimiz üzere responsive tasarımın en önemli avantajlarının başında Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer alma imkanı bulunuyor. Responsive tasarıma sahip olmayan web siteleri için yapılan SEO çalışmalarından olumlu sonuçlar almakta çokta fazla mümkün olamıyor. Öyle ki bunu el freni çekilmiş arabayı iterek ilerletmek olarak nitelendirebiliriz.

Diğer bir çok önemli avantaj ise elbetteki sitenizi ziyaret eden kişiler. Sitenizi mobilde ziyaret eden kişiler, mobil cihazlarının bilgisayara nazaran küçük olan ekranlarında küçük yazılar gördüklerinde hizmetinize dair bilgi ve iletişim bilgilerinizi almakta zorlanıyor. Dolayısıyla web sitenizin olması size fayda sağlayacak iken, zarar verme noktasına geliyor.

Responsive Tasarım Bizim İçin Zorunluluk

Responsive tasarım pek çok nedenden dolayı bir tercih değil mecburiyet. Dolayısıyla talebinde bulunan kişi ya da firmaların, responsive tasarıma sahip olmayan web siteleri istemeleri durumunda kendilerinin taleplerini kabul edemiyoruz. Aynı şekilde web sitesi için isteyen kişi ve firmalar için ne yazık ki yapamıyoruz.

Zira Dizayn Uzmanı olarak önceliğimiz profesyonel ve memnuniyet odaklı hizmet olmasının yanı sıra, çalışma yaptığımız kişi ve firmaların, yaptığımız çalışmalardan üst düzey sonuçlar almasıdır. Üst düzey sonuçlar alınmayacağını bildiğimiz çalışma taleplerini kabul etmediğimiz gibi, çıkarımızın olmasının da bizim için bir önemi bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>