Kapıda Ödemeli Kargo Neden Tercih Edilmemeli?

pek çok kişi tarafından tercih edilse de hem e-ticaret sitesi sahipleri hem de müşteriler için çok ciddi dezavantajları var. 

Kapıda ödeme kargo tercihinin başlıca nedenleri arasında, internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin güven problemi geliyor. Kişiler internet üzerinden satın aldıkları ürünü “ya sipariş ettiğim ürün gelmezse, ya dolandırılırsam, ya sipariş ettiğim ürün yanlış gelirse” gibi gerekçelerle kapıda ödemeli kargo ile sipariş vermek istiyor. Diğer bir kapıda ödeme sipariş verilmesinin önemli nedeni kredi kartı ya da banka kartı kullanılmaması. Bu kartları da kullanmama gerekçeleri arasında kredi kartı dolandırıcılığına dair korkular, kredi kartı ile alışverişte yüksek harcamalar yapılacağına dair kişisel güvensizlik, faizlere dair dini inançlar, kart aidatları ve benzeri nedenler söz konusu.

Bu 2 ana gerekçe ve daha sayması mümkün olan gerekçeler ile kapıda ödemeli kargo pek çok internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen kişi tarafından talep görüyor. Halbuki kapıda ödeme sistemi dünyada nadiren kullanılan hatta Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkenin anlam veremediği bir sistem. Zira hem e-ticaret sitesi sahipleri için ciddi sorunlar barındırıyor hem de alışveriş yapan kişiye ek masraf ve sorunlar yükleyebiliyor. Söz konusu bu sorunlara beraber bakalım.

Kapıda Ödemeli Kargo Sorunları

Kapıda Ödemeli KargoKapıda ödemeli kargo en çok e-ticaret siteleri için sorunlara neden oluyor. Söz konusu sorunların temelini ise şu unsur oluşturuyor; Kapıda ödemeli gönderim yaptığınızda hiçbir ücret tahsilatı yapmadan siparişi göndermiş oluyorsunuz. Ticarette yazılı olmayan kurallardan biri “ödemesi yapılmamış satış, tamamlanmamış satış anlamına gelmektedir” kuralıdır. Dolayısıyla satışı gerçekleşmeyen bir ürünü göndermiş sayılıyorsunuz. Eğer ki gönderdiğiniz sipariş teslim alınmazsa, gönderi bedeli, tahsilat bedeli (herhangi bir tahsilat gerçekleşmese bile) ve teslim alınmayan kargonun tarafınıza geri getirilme bedeli sizden tahsil ediliyor. Bu da gönderdiğiniz kargo 1-2 desi ebatlarında bir ürün olsa bile 20 TL civarı zarar etmeniz anlamına geliyor. Yani sattığınız üründen hiç kar etmediğiniz gibi zarar ediyorsunuz. Bu şekilde ortalama 10 kapıda ödemeli siparişten 3 ‘ü geri dönebiliyor. (Bu oran hem kargo şubesi müdürü hem de kapıda ödemeli e-ticaret sitesi sahibi tarafından belirtilmiş bir orandır.)

Peki gönderilerinde “sorunlar çok sık yaşanıyor mu?” şeklinde merak ediyorsanız, üzülerek belirtmekte fayda var ki ziyadesiyle yaşanıyor. Yaşanan sorunlar ise şu şekilde;

Müşteri Vazgeçiyor

Belirttiğimiz gibi, ödemesi yapılmamış bir satış tamamlanmamış satış anlamına gelmektedir. Size sipariş veren bir kişi, internette ürününüzü görüp, beğenip, bir hevesle sipariş verebilir. Sizin siparişinizi hazırlayıp, ürünü gönderip, kargo firması da ürünü müşteriye ulaştırana kadar ortalama 2 gün geçiyor. Bu 2 günlük süre zarfında müşteri böyle bir harcamanın gereksiz olduğu şeklinde kararını değiştirebiliyor. Dolayısıyla sipariş verdiği kapıda ödemeli ürünü teslim almıyor ve sipariş size geri dönüyor.

Müşteri Evde Olmuyor

En sık görülen sorunlar arasında kapıda ödemeli sipariş veren müşteriye teslimat yapılması ve ödeme alınması için geliniyor fakat müşteri evde olmuyor. Kargo görevlisi genellikle müşteriye bildirim yapmıyor ve siparişi şubeye geri götürüyor. Bu durumda müşterinin şubeye gidip siparişi teslim alması gerekiyor fakat nede olsa ödemesini yapmamış olmasının verdiği rahatlıkla şubeye gidip siparişi teslim almak için vakit ayırmıyor. Şubede ortalama 1 hafta kadar bekledikten sonra sipariş size geri dönüyor.

Siparişten Haberi Olmayan Yakınlar

Müşterinin evde olmadığı durumlarda evde yaşayan yakınları da siparişten haberdar olmayabiliyor. Bu durumda da bilgi sahibi olmayan müşteri yakını “bizim böyle bir siparişimiz yok, yanlışlık var” şeklinde kendilerine gelen kargoyu kabul etmiyor.

Bozuk Para Sorunu

Kapıda nakit ödeme yapmak isteyen müşteriler genelde sipariş ettikleri ürün için gerekli tam ücreti hazırlamıyor. Örneğin siz 65 TL ‘lik bir ürün göndermişseniz, müşteri kargo görevlisine 100 TL veriyor ve kargo görevlisi parayı bozamadığında veya bozmadığında, müşteri ile kargo görevlisi arasında sorun yaşanıyor. Kargo görevlisi “benim sorunum değil“, müşteri de “benimde sorunum değil” demesi durumunda, söz konusu sorun sizin sorununuz oluyor. Dolayısıyla kargo görevlisi ile müşteri arasında yaşanan bu sorunun cezasını siz çekiyorsunuz.

POS Cihazının Olmaması

Bozuk para olmamasının sorununa benzer şekilde, müşterinin kapıda kredi kartı ile ödeme yapmak istemesi durumunda kargo görevlisi POS cihazını getirmeme sorunu yaşanabiliyor. Bu durumda da kargo görevlisi nakit ödeme talep ediyor fakat müşteri nakit olmadığını, kredi kartı ile ödeme yapmak istediğini belirtiyor. Kargo görevlisi de daha sonra POS cihazı getireceğini belirterek, siparişi teslim etmeden gidiyor ve tekrar gelmiyor. Kargo şubede günlerce bekliyor, müşteri siparişinin gelmesini bekliyor, bu şekilde teslim alınmayan sipariş size geri dönüyor ve söz konusu ücretler sizden tahsil ediliyor.

Standart Sorunlar

Bu noktaya kadar bahsettiklerimiz sadece kapıda ödemeli kargo ile sipariş verilmesi durumunda yaşanan sorunlar. Bunlara ek olarak bir de E-Ticaret Kargo Firması Problemleri makalemizde bahsettiğimiz siparişin müşteriye teslim edilmemesi, “geldik ama evde yoktunuz” sorunu, siparişin kırılması veya zarar görmesi, siparişin yanlış adrese teslim edilmesi gibi sorunlar ekleniyor. Dolayısıyla kapıda ödemeli kargo ile sipariş verildiğinde sorunsuz bir alışveriş neredeyse şansa kalıyor.

Müşteri Açısından Sorunlar

Kapıda ödemeli kargo ile sipariş verme imkanı en fazla e-ticaret sitesi sahipleri için ciddi riskler ve sorunlar barındırıyor. Müşteri açısından, ödemesi alınmamış ürünün ayağına kadar getirilmesi elbette avantaj. Fakat işin bir de dezavantajları kısmı var.

Ekstra Ücret

En ciddi dezavantaj ise, standart bir şekilde kredi kartı ya da havale/EFT ile sipariş verilmesine nazaran müşteri daha fazla ödeme yapıyor. Örneğin, 20 TL ‘lik bir ürün, kargo bedeli ile beraber kredi kartı ya da havale/EFT ile 27 TL ‘ye sipariş veriliyorsa, kapıda ödemeli kargo bedeli ile beraber 35 TL civarı ücretlere sipariş veriliyor. Çünkü kargo firmasının kapıda ödemeli kargo tahsilat ücreti siparişe ek olarak yansıtılıyor. Dolayısıyla 7-8 TL daha fazla ücrete ürün satın alınmış olunuyor.

Siparişin Teslim Edilmemesi

kapıda ödemeli siparişKredi kartı ya da havale/EFT ile ödemesi peşin yapılan siparişler genel olarak peşin ödemeli kargo ile gönderilmektedir. Bu durumda kargo ücretini e-ticaret sitesi sahibi öder. Kargo görevlisi de müşteriden herhangi bir ücret tahsil etmez. Dolayısıyla teslimat adresine geldiklerinde müşterinin kendisi yoksa, herhangi bir ücret tahsil etmeyeceği için müşterinin bir yakınına siparişi teslim eder ve gider. Hatta teslimat adresinde kimse yoksa bile komşuya veya sizin talep ettiğiniz bir noktaya siparişi teslim eder ve bu şekilde sorun yaşanmaz.

Kapıda ödemeli kargo ile siparişlerde ise kargo görevlisi ücret tahsilatı gerçekleştirmesi gerektiği için müşteri teslimat adresinde yoksa kargoyu şubeye götürür. Bu durumda müşterinin kendisinin şubeye gitmesi ve o şekilde teslim alması gereklidir. Zira kargo görevlileri zırt pırt aynı adrese, bir kargoyu teslim etmek için gitmek zorunda değildir ve gitmezler.

Çözüm Nedir?

Ziyadesiyle sorunlar barındıran kapıda ödemeli kargo sisteminin kullanılmasına neden olan müşterilerdir. Zira hiçbir e-ticaret sitesi “biz kredi kartı ya da havale/EFT ile peşin ödeme almak istemiyoruz. Kapıda ödemeli kargo ile göndermek istiyoruz” demez. Dolayısıyla kapıda ödemeli sipariş vermek isteyen müşterilerin, kapıda ödemeli sipariş verme gerekçelerine yönelik çözümler bulmak gereklidir. Her sorununda çözümü bulunmaktadır. Tek ana gereksinim bilinçli tüketici olmaktır.

E-ticaret sitesinden kredi kartı dolandırıcılığı ile binlerce TL ‘lik borca batmak istenmemesi, inanç ve benzeri gerekçeler ile faize karşı tavırlı olunması nedeniyle kredi kartı sahibi olmak istenmiyorsa, iki seçenek vardır; Birincisi ininal kart gibi, marketlerden bile satın alınabilecek, 12 yaş ve üzerinde olan herkesin kullanabildiği, herhangi bir faizin olmadığı, sadece karta yüklenen para kadar miktarın kullanılabildiği, dolayısıyla dolandırıcılığa maruz kalınsa bile binlerce TL borca batırmayacak kartlar kullanılabilir.

Hiçbir banka kartı veya kredi kartı kullanılmasa bile, bütün ATM ‘lerden kartsız havale/EFT yapma imkanı bulunmaktadır.

E-ticaret sitesine güvenilmiyorsa, devlete ait, e-ticaret sitesinin resmi ve güvenilir olduğunu gösteren sitelerden sorgulamalar yapılabilir. Örneğin https://www.eticaret.gov.tr/ adresi bunlardan birisidir.

Daha sayabileceğimiz pek çok güvenli ödeme yöntemi ve bir e-ticaret sitesinin güvenilir olduğunu gösteren unsur saymak mümkündür. Tek gereksinim bilinçlenmek ve bilinçli tüketici olmaktır.

E-ticaret sitelerinin kapıda ödeme ile sipariş kabul etmemesi içinde kişilere güven veren bir sisteme sahip olmaları gerekmektedir. Yani hem tasarım olarak profesyonel, ürün görselleri açısından kaliteli, sosyal medya yönetimi nitelikli bir e-ticaret sitesi kişilerin sipariş vermek için güven duymasını sağlayacaktır.

E-Ticaret Sitesi sahibi olmak isteyen kişi ve firmalar için profesyonel e-ticaret çözümleri sunuyoruz. Sadece profesyonel e-ticaret sitesi çalışması değil, e-ticaret faaliyetleri olan bir firma olarak ücretsiz danışmanlık ve eğitim veriyoruz. E-ticaret sitesi ile alakalı bilgi almak için E-ticaret sitesi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Soru, görüş ve talepleriniz için iletişim sayfamızdaki iletişim bilgilerimizden ve iletişim formumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>