Blog Bölümlü Web Tasarım Önemi

, profesyonel bir web sitesine sahip olmak isteyenler için artık bir tercih olmaktan çıkıp mecburiyet haline geldi. Zira günümüzde web siteleri sadece bir ürünü ya da hizmeti tanıtmak veya satmak için kurulmuş olsa dahi sürekli güncellenmesi gerekmektedir. Söz konusu güncellemede sadece site üzerindeki bilgilerin değiştirilmesi değil, düzenli olarak içerik girişlerinin yapılmasıdır.

Blog Bölümlü Web Tasarım Avantajları

Web sitenizin bir blog bölümünün olmasının en büyük avantajı, pek çok yazımızda önemine ziyadesiyle vurgu yaptığımız arama motoru optimizasyonudur. Arama motorları sürekli güncel ve özgün içeriklerin yayınlandığı web sitelerini daha fazla dikkate alır. Bir içerik girişi yapıldığını fark eden arama motorları siteyi daha sık ziyaret eder. Bu da sizin sıralamalarda yükselmenize katkı sağlar.

Blog Bölümlü Web TasarımArama motoru optimizasyonu bazlı bir diğer önemli unsur ise güncel bir siteye sahip olmanızın yanı sıra, girdiğiniz içeriklerin başlıklarında ve içeriğinde yer alan kelimelerdir. Söz konusu içerikte yer alan kelimeler vesilesiyle arama motorlarında yapılan aramalarda çıkabilir, bu da sitenize yapılan ziyaretlerin artmasını sağlar. Vermiş olduğunuz hizmet ya da satışını gerçekleştirdiğiniz ürün ile alakasız bir aramada siteniz ziyaret edilse dahi, sitenizi ziyaret eden kişi sizin sattığınız ürün ya da hizmet ile ilgilenebilir.

Bir diğer çok önemli avantaj ise, blog bölümüne hizmetiniz ya da sattığınız ürünler ile alakalı bilgiler girme imkanınızın olmasıdır. Kampanya duyurusu, firmanız ile alakalı güncel bir gelişme, hizmet bilgisi ve daha pek çok konuda içerik girme imkanına sahip olabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu için ciddi önem arz eden içerik girişleri sosyal medya paylaşılacak içerik imkanı da sunmaktadır. Bilindiği üzere sosyal medyada var olmak bir tercih değil, mecburiyettir. Sosyal medyada paylaşılacak kayda değer içerik bulmakta ziyadesiyle öneme sahiptir. Blog bölümüne yayınladığınız bir konu, sitenize güncellik sağlayan önemli bir unsur olduğu kadar, sosyal medyada da paylaşım yapılacak kayda değer bir içeriktir. Dolayısıyla blog bölümü vesilesiyle hem siteniz arama motorlarının gözünde güncel bir site olarak kabul edilip üst sıralarda yer alır hem de sosyal medyada paylaşılacak içeriklere sahip olursunuz. Yani bir taş ile birden fazla kuş vurabilirsiniz.

Blog Bölümü İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blog BölümüBlog bölümünün önemini anlatmak ile bitiremeyiz. Blog bölümünün öneminin bilincinde olan pek çok lider internet firması, web sitelerinde blog bölümü oluşturarak içerik üretimine başladılar. Fakat pek çoğu ciddi denilebilecek bir hata yaparak blog bölümü oluşturdular. Söz konusu hata ise, web sitelerine kurulan blog bölümü siteye sub domain yani “blog.siteismi.com” şeklinde blog bölümü kuruldu. Doğrusu ise “siteismi.com/blog” şeklinde olmalıdır.

Bunun en büyük önemi yine arama motoru optimizasyonu kriterinden kaynaklanmaktadır. Zira arama motorları “blog.siteismi.com” şeklindeki site bağlantısını “siteismi.com” şeklindeki siteden farklı bir bağlantı olarak kabul eder. Dolayısıyla blog bölümüne üretilen bir içerik “siteismi.com” sitesi için üretilmiş bir içerik olarak kabul edilmediğinden, “siteismi.com” sitesine tam anlamıyla bir katkı sağlamaz. Sadece backlink alımı konusunda fayda sağlar ki, bu da “siteismi.com/blog” şeklinde içerik üretimi yapılması durumunda elde edilecek faydaya nazaran çok düşük bir faydadır.

Tüm bunların yanı sıra blog bölümünün siteye entegre yani ana sayfanızda yayınlanan içeriğin güncel olarak bağlantısı yer almalıdır.

Hem Blog Bölümü Hem de İçerik Üretimi Yapıyoruz

siteismi.com/blog” şeklinde bir blog bölümüne sahip olmanız kadar, blog bölümünün ve blog için üretilecek içeriklerin SEO kurallarına uygun olması gerekmektedir. Zira blog bölümü de başlı başına bir web tasarım anlamına gelmektedir.

Dizayn Uzmanı olarak web sitenizin genelini SEO kurallarına uygun şekilde yaptığımız gibi, blog bölümünü de SEO kurallarını dikkate alarak yapmaktayız.

Ayrıca blog bölümünde içerik üretimi yapma konusunda sıkıntı yaşamanız durumunda hizmetinizdeyiz. Yine SEO kurallarına uygun şekilde, sitenizin anahtar kelimelerine uygun içerik üretimi vermekteyiz. İlgili hizmetimiz için Site Yönetimi & İçerik Üretimi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bu hizmetimiz vesilesiyle de hem güncel site içeriğine sahip olabilir hem arama motorlarında hedeflediğiniz kelimelerde çok daha kolay üst sıralarda yer alabilir hem de sosyal medyada paylaşabileceğiniz içeriğe sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>