2018 Yılında 60 Saniyede Olanlar

Acısıyla, tatlısıyla 2018 yılını geride bıraktık. Geride bıraktığımız 2018 yılında nelermiş beraber bakalım.

İnternet ve sosyal medya 2000 ‘li yılların başından itibaren sürekli gelişiyor. Her geçen gün daha fazla kişi internette ve sosyal medyada vakit geçiriyor. 1 saatte 60 dakika, bir günde 1.440 dakika ve 1 yılda ise 525.600 dakika var. Bizde bu konumuzda 1 yılda 525.600 dakikanın 1 dakikasında yani 60 saniyesinde, internet, sosyal medya ve diğer bilişim ile alakalı alanlarda neler olduğuna rakamlarla bakacağız.

60 Saniyede Olanlar

2018 Yılında 60 Saniyede Olanlar

Mesaj: GSM operatörleri üzerinden 18 milyon mesaj gönderildi. Elbette WhatsApp ve diğer internet üzerinden ücretsiz mesajlaşma uygulamaları nedeniyle artık hiç kimse mesaj göndermiyor, dolayısıyla buna rağmen 18 milyon mesaj gönderilmesi şaşırtıcı olabilir. Fakat pek çok firma reklam veya bilgilendirme amaçlı olarak GSM operatörleri üzerinden mesaj gönderiyor. Buna ek olarak bankalarında GSM mesajı göndererek geçici şifre veya çeşitli hatırlatmalar yaptığını düşünürsek bu rakam aslında çokta şaşırtıcı olmuyor.

Uygulama: Android ve Appstore üzerinden ortalama 1 dakikada 375.000 uygulama indirildi.

Mail: 2018 yılında 1 dakikada 187 milyon mail gönderildi. Elbette bu maillerin çok büyük bir çoğunluğunun spam mailler olduğunu da unutmamak gerek.

Amazon: Bu istatistik biraz enteresan ama yinede yer verilmiş. Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon ‘da ortalama 1 dakikada 67 ses cihazı gönderimi gerçekleştirilmiş.

WhatsApp: Dünyanın en fazla kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp ‘ta 2018 yılında 1 dakikada 38 milyon mesaj gönderildi.

Messenger: Bir başka popüler mesajlaşma uygulaması Facebook messenger. Messenger üzerinden 2018 yılında 1 dakikada 25.000 hareketli görsel yani GIF gönderildi.

Alışveriş: Bir diğer önemli istatistik ise alışveriş. 2018 yılında internet üzerinden 1 dakikada 862.823 dolarlık alışveriş yapıldı. Yani doların şu anda 5,27 TL olduğunu kabul edersek dünyada internet üzerinden 1 dakikada 4 milyon 549 bin 234 Türk lirası alışveriş yapıldı.

Netflix: Özetle netflix, ürettiği dizi ve filmleri internet üzerinden abonelerine izleme imkanı sunan gelişmiş bir medya içerik sağlayıcısı. Dünya çapında popüler olmasının yanı sıra ülkemizde de yayın olarak kullanılıyor. Netflix ‘te 2018 yılında 1 dakikada 16 milyon kişi dizi/film izledi.

Google: Dünyanın en büyük ve en popüler arama motoru olan Google ‘da 2018 yılında 1 dakikada 3.7 milyon arama yapıldı.

2018 Yılında Sosyal Medyada 60 Saniyede Olanlar

YouTube: Dünyanın en fazla izlenen video yüklenen ve izlenen sitesi YouTube ‘da 2018 yılında 1 dakikada 4.3 milyon video izlendi.

Instagram: Yine dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram ‘da 2018 yılında 1 dakikada 174.000 fotoğraf görüntülendi.

Twitter: Dünyanın en büyük mikro blog sitesi Twitter ‘da 1 dakikada 481.000 tweet gönderildi.

Tinder: Dünyanın en büyük arkadaş bulma uygulamalarının üst sıralarında yer alan uygulama Tinder. Tinder ‘ın çalışma mantığı şu şekild; Fotoğrafınızı yüklüyorsunuz. Fotoğrafınızı görüntüleyen kişiler, fotoğrafınızı beğenirse sağa, beğenmezse sola kaydırıyor (ya da tam tersi, emin değiliz =)). Fotoğrafınızın beğenildiğine ve kim tarafından beğenildiğine dair tarafınıza bildirim geliyor ve sizde fotoğrafınızı beğenen kişiyi beğenirseniz iletişim kurma imkanı doğuyor. 2018 yılında Tinder ‘de 1 dakikada 1.1 milyon fotoğraf sağ ya da sola kaydırma yapıldı.

Twitch: İnternet üzerinden oyun oynayan kişilerin canlı yayın yapmasına ve bu canlı yayınlarda bağış toplamasına imkan tanıyan sosyal medya platformu olan Twitch ‘de 2018 yılında 1 dakikada 936.703 görüntüleme yapıldı.

Snapchat: Aslında bir mesajlaşma uygulaması olsa da, ağırlıklı olarak telefonunuzda anlık olarak, gelişmiş yüz tarama teknolojisi ile çeşitli ve eğlenceli animasyonlar yapılması amacıyla kullanılıyor. Snapchat ‘in bu özelliği 2018 yılında 1 dakikada 2.4 milyon kez kullanıldı.

Facebook: Son olarak dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook ‘a geliyoruz. 2018 yılı facebook için zor geçti. Zira çeşitli veri gizliliği ihlali gibi konularda dünyanın gündemine oturarak herkesin tepkisini çekti. Pek çok kişi facebook hesabını bu nedenle kapattı. Fakat bu elbette facebook gibi bir devi yıkmadı. Zira 2018 yılında 1 dakikada facebook ‘a 973.000 kişi girdi.

2018 yılında internet ve sosyal medyada 60 saniyede olanlar bu şekildeydi. 2019 ‘da 60 saniyede olanlar konusunda tekrar görüşmek üzere =)

Sosyal Medya Yönetimi firmanızın ya da projenizin milyonlara ulaşmasını sağlayan en etkili yöntemlerden biridir. Firmanızın ya da projenizin sosyal medya hesapları için en ideal çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Sosyal medya yönetimi ile alakalı bilgi almak için Sosyal Medya Yönetimi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Soru, görüş ve talepleriniz için iletişim sayfamızdaki iletişim bilgilerimizden ve iletişim formumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>